OPZZ o polityce płacowej rządu

[2006-09-09 19:28:10]

Prezydium Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wydało 5 września stanowisko w sprawie prowadzonej przez rząd polityki płacowej. Zdaniem władz OPZZ stanowi ona zarzewie potencjalnych niepokojów w zakładach pracy.

Przejawem takiej polityki, zdaniem federacji związkowej, jest nowelizacja ustawy kominowej, znacznie podnosząca obecnie obowiązujące limity wynagrodzeń dla kadry menedżerskiej w przedsiębiorstwach z udziałem kapitału państwowego, przy jednoczesnym wyraźnym ograniczaniu wzrostu wynagrodzeń pracowniczych.

Ponadto projekt ustawy niezależnie od tego, że w jeszcze większym stopniu zróżnicuje płace kadry i pracowników to dodatkowo uprzywilejowuje kadrę zarządzającą w zakresie czerpania korzyści z osiąganych wyników finansowych przedsiębiorstw, zupełnie pomijając pracowników, których dodatkowy wysiłek ma największy wpływ na wypracowany wzrost. Tymczasem pracownikom tych przedsiębiorstw rząd na 2007 rok proponuje ustalić maksymalny roczny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na poziomie 3,4 proc., a pracownikom państwowej sfery budżetowej na poziomie 0,0 proc. - piszą związkowcy.

Władze OPZZ pokreślają, że rząd nie negocjował zmian w ustawie kominowej ze związkami zawodowymi i oznacza to, ich zdaniem, że projekt jest niekonstytucyjny.

Ogólnopolskie Porozumie Związków Zawodowych przypomina, że w Polsce minimalne wynagrodzenie odbiega od standardów europejskich i rekomendacji organizacji międzynarodowych, zgodnie z którymi minimalne wynagrodzenie powinno stanowić 50 proc. płacy przeciętnej.

Prezydium zgodnie ze stanowiskiem przyjętym przez stronę związkową Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych podtrzymuje, że maksymalny roczny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia powinien wynosić nie mniej niż 4,3 proc., a w państwowej sferze budżetowej nie mniej niż 4,5 proc. Podobnie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2007 r. powinno wzrosnąć o co najmniej 5,1 proc. plus połowa realnego wzrostu wynagrodzeń (1 proc.) tj. o 6,1 proc., co dałoby kwotę 953,94 zł, a nie jak proponuje rząd 936 zł - dodają działacze OPZZ.

Szymon Martys



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku