Sekcja KPiORP ds. kobiet: Oświadczenie w sprawie urlopów macierzyńskich
[2006-09-18 20:15:06]
W związku z dyskusją na temat urlopów macierzyńskich, która rozgorzała w Parlamencie i poza nim, sekcja KPiORP do spraw kobiet wydała oświadczenie, w którym zajmuje stanowisko w tej sprawie i przedstawia własne projekty rozwiązania kwestii ochrony praw kobiet, w tym matek, na rynku pracy.
Nowy parlament podjął dyskusje nad zmianami Kodeksu Pracy w kwestii urlopów macierzyńskich. Zaproponowano kilka projektów, ostatecznie do prac w podkomisjach sejmowych skierowano projekt zakładający wydłużenie urlopów macierzyńskich z 16 do 18 tygodni oraz objęcie matek rocznym okresem ochronnym po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Projekt, okrojony z rocznego okresu ochronnego, został przyjęty przez sejmową Komisję Nadzwyczajną ds. Zmian w Kodyfikacjach - czytamy w oświaczeniu.
Autorki i autorzy pisma podkreślają, że projekt spotkał się od początku z dużym sprzeciwem części środowisk kobiecych oraz organizacji pracodawców. Między innymi z tego powodu zrezygnowano z pozostałych projektów.
Sekcja KPiORP d/s kobiet dodaje, że apele środowisk kobiecych do kolejnych rządów w kwestiach ochrony praw kobiet nigdy nie skutkowały więc zmiana stanowiska rządu wynika z presji ze strony pracodawców.
Zdaniem sekcji wbrew temu, co twierdzą organizacje pracodawców, nie każda ochrona zmniejsza szanse kobiet na rynku pracy. W oświadczeniu jest mowa o tym, że socjalne zabezpieczenie matek wcale nie musi wiązać się z konserwatywną ideologią rodziny, co z kolei twierdzi rząd. Zdaniem KPiORP równouprawnienie kobiet i mężczyzn w rodzinie oraz ochrona rodziców na rynku pracy są możliwe i dadzą się ze sobą pogodzić.
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.