Ustawa o ludobójstwie Ormian we Francji
[2006-10-12 18:47:29]
Nowe prawo przewiduje kary do roku więzienia i grzywnę w 45 tys. euro za negację ludobójstwa. Ustawa przyjęta została 106 głosami wobec 19 sprzeciwu, jednak podczas głosowania niska była frenwencja, gdyż wszystkich parlamentarzystów jest 577. By weszła w życie musi być zaakceptowana jeszcze przez Senat i prezydenta Jacquesa Chiraca. Francuski rząd nie poparł ustawy, podobnie jak unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn, ale rządząca we Francji partia dała swoim deputowanym wolną rękę w sprawie głosowania. Sprawy ormiańskie są ważne we Francji ze względu na blisko półmilionową diasporę ormiańską. Można się spodziewać, że temat ten będzie podnoszony przy okazji przyszłorocznych wyborów prezydenckich. Francuskie elity polityczne uważają, że zanim Turcja wstąpi do Unii Europejskiej, musi uznać ludobójstwo Ormian. Kwestia masowych mordów na Ormianach w latach 1915-1917 od dawna jest przedmiotem sporu Turcji z wieloma innymi państwami, w tym zwłaszcza Armenią i Francją. Ankara mówi o 300 tys. ofiar, zaprzeczając by było to ludobójstwo i uznając, że odpowiedzialnością za rzezie nie można obciążać tureckiego państwa. Źródła neutralne podają, że łącznie zginęło ok. 1,5 miliona Ormian. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?