Białoruś: Zbliżenie z Azerbejdżanem

[2006-10-18 20:22:06]

Białoruś jest gotowa zaoferować system swoich rurociągów dla przesyłania kaspijskiej ropy do państw nadbałtyckich i Polski - zadeklarował prezydent Aleksandr Łukaszenka.

Białoruski przywódca rozmawiał w Mińsku z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Po spotkaniu powiedział, że Białoruś i Azerbejdżan rozważają realizację wspólnych projektów dotyczących wydobycia gazu i ropy.

Według Łukaszenki współpraca z Baku jest bardzo perspektywiczna. Azerbejdżan dysponuje znaczącymi złożami ropy i gazu, zaś Białoruś - rozwiniętym przemysłem petrochemicznym.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że Białoruś od pewnego czasu intensyfikuje kontakty z krajami zasobnymi w surowce energetyczne. Utrzymuje m.in. dobre stosunki z Wenezuelą i Iranem. Z kolei Rosja zapowiedziała ostatnio zmniejszenie dostaw ropy na Białoruś. Zamierza również znacznie podnieść cenę sprzedawanego jej gazu ziemnego.

Waldemar Chamala



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku