ONZ potępia amerykańskie embargo na Kubę

[2006-11-10 04:10:58]

8 listopada Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło amerykańskie embargo handlowe nałożone na Kubę. Embargo zostało nałożone w 1961 roku i trwa do dzisiaj. ONZ już 15 rok z rzędu potępiło działania Amerykanów. Wniosek o potępienie USA, zgłoszony przez Kubę poparły aż 183 kraje, a przeciw były tylko 4: USA, Izrael, Wyspy Marshalla i Palau (jeden kraj – Federacja Mikronezji – wstrzymał się).

Wcześniej Australia zgłosiła wniosek o to, aby w rezolucji wezwać też Kubę do wypuszczenia na wolność więźniów politycznych i do współpracy w dziedzinie praw człowieka oraz stosowania się do wymogów międzynarodowych paktów praw człowieka, których Kuba jest sygnatariuszem. Ten wniosek został jednak odrzucony. 126 krajów głosowało przeciw, 51 za (tak głosowała Unia Europejska), a 5 państw wstrzymało się.

Biorący udział w obradach kubański Minister Spraw Zagranicznych, Felipe Perez Roque określił embargo jako najbardziej długotrwałą i okrutną wojnę gospodarczą w dziejach oraz akt ludobójstwa, jak też uznał je za pogwałcenie prawa międzynarodowego. Wedle szacunków kubańskiego rządu Kuba straciła wskutek embarga 86 mld dol., z czego tylko w zeszłym roku 4,1 mld.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku