Strajk listonoszy rozszerza się

[2006-11-16 15:45:41]

Wczoraj doszło do podpisania wstępnego porozumienia między Pocztą Polską i strajkującymi w Trójmieście listonoszami. Protest trwał od poniedziałku. W porozumieniu brak rozwiązania kwestii postulatów płacowych. Swoje stanowisko w tym względzie dyrekcja ma przedstawić do 20 listopada. Trójmiejscy listonosze zapowiadają, że jeżeli ich żądania płacowe nie zostaną spełnione podejmą na nowo akcję strajkową.

Do protestu przyłączają się także listonosze z innych miast. Wczoraj – 15 listopada - doszło do kilkugodzinnego strajku i demonstracji listonoszy w Poznaniu i Zielonej Górze. Dziś wstrzymali pracę listonosze w Kielcach i Warszawie, a także w miejscowościach podwarszawskich (np. Otwock i Karczew). Protesty miały zostać podjęte w Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu i Krakowie, ale nie mamy informacji o ich przebiegu.

W Poznaniu w dniu 14 listopada Inicjatywa Pracownicza zorganizowała pikietę solidarnościową, w której wzięło udział ok. 20 działaczy IP i Federacji Anarchistycznej. Akcja miała na celu poinformowanie opinii publicznej o sytuacji pracowników Poczty Polskiej i ich postulatach. Dalsze pikiety solidarnościowe zapowiada nie tylko Inicjatywa Pracownicza, ale także WZZ "Sierpień`80" (w najbliższych piątek w Wałbrzychu, w przyszłym tygodniu także w innych miastach Polski).

Zła sytuacja pracowników Poczty Polskiej, zwłaszcza listonoszy, jest poważnym problemem od wielu lat. Do największych mankamentów należą: zadaniowy czas pracy, który powoduje, że bardzo często listonosze pracują więcej niż osiem godzin dziennie; nadmierne przeciążenie toreb m.in. drukami reklamowymi). Wreszcie niskie zarobki i nieprecyzyjny system płac. Obecne strajki mają „dziki” charakter i nie są kontrolowane przez żadne związki zawodowe, które od wielu miesięcy są w sporze zbiorowym z pracodawcą, ale nie udało im się osiągnąć spełnienia postulatów załogi.

Poczta Polska zatrudnia 100 tys. pracowników.

Jarosław Urbański


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


29 kwietnia:

1945 - Karl Renner (SPÖ) został po raz drugi kanclerzem Austrii.

1970 - Wojna wietnamska: w celu tropienia partyzantów Viet Congu wojska USA i Wietnamu Płd. dokonują inwazji na sąsiednią Kambodżę.

1986 - W Hiszpanii powstała Zjednoczona Lewica (IU), będąca pierwotnie koalicją wyborczą zorganizowaną w 1986 r. na fali protestów przeciwko wejściu do NATO. Została utworzona przez PCE, grupy lewicowców, zielonych, lewicowych socjalistów i republikanów.

2004 - W Warszawie odbył się Antyszczyt Europejskiego Forum Ekonomicznego.

2006 - Zmarł John K. Galbraith, amerykański ekonomista, zwolennik keynesizmu i interwencjonizmu w gospodarce.

2006 - Prezydenci Kuby, Boliwii i Wenezueli podpisali w Hawanie porozumienie gospodarcze Boliwariańska Alternatywa dla Ameryki (ALBA).

2007 - W Zagrzebiu zmarł Ivica Račan, premier Chorwacji w latach 2000-2003, założyciel i lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji.


?
Lewica.pl na Facebooku