Strajk listonoszy rozszerza się

[2006-11-16 15:45:41]

Wczoraj doszło do podpisania wstępnego porozumienia między Pocztą Polską i strajkującymi w Trójmieście listonoszami. Protest trwał od poniedziałku. W porozumieniu brak rozwiązania kwestii postulatów płacowych. Swoje stanowisko w tym względzie dyrekcja ma przedstawić do 20 listopada. Trójmiejscy listonosze zapowiadają, że jeżeli ich żądania płacowe nie zostaną spełnione podejmą na nowo akcję strajkową.

Do protestu przyłączają się także listonosze z innych miast. Wczoraj – 15 listopada - doszło do kilkugodzinnego strajku i demonstracji listonoszy w Poznaniu i Zielonej Górze. Dziś wstrzymali pracę listonosze w Kielcach i Warszawie, a także w miejscowościach podwarszawskich (np. Otwock i Karczew). Protesty miały zostać podjęte w Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu i Krakowie, ale nie mamy informacji o ich przebiegu.

W Poznaniu w dniu 14 listopada Inicjatywa Pracownicza zorganizowała pikietę solidarnościową, w której wzięło udział ok. 20 działaczy IP i Federacji Anarchistycznej. Akcja miała na celu poinformowanie opinii publicznej o sytuacji pracowników Poczty Polskiej i ich postulatach. Dalsze pikiety solidarnościowe zapowiada nie tylko Inicjatywa Pracownicza, ale także WZZ "Sierpień`80" (w najbliższych piątek w Wałbrzychu, w przyszłym tygodniu także w innych miastach Polski).

Zła sytuacja pracowników Poczty Polskiej, zwłaszcza listonoszy, jest poważnym problemem od wielu lat. Do największych mankamentów należą: zadaniowy czas pracy, który powoduje, że bardzo często listonosze pracują więcej niż osiem godzin dziennie; nadmierne przeciążenie toreb m.in. drukami reklamowymi). Wreszcie niskie zarobki i nieprecyzyjny system płac. Obecne strajki mają „dziki” charakter i nie są kontrolowane przez żadne związki zawodowe, które od wielu miesięcy są w sporze zbiorowym z pracodawcą, ale nie udało im się osiągnąć spełnienia postulatów załogi.

Poczta Polska zatrudnia 100 tys. pracowników.

Jarosław Urbański


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


9 maja:

1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.

1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).

1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.

1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.

1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.

1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.

2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku