
Wenezuela: Zwycięstwo Cháveza (akt.)
[2006-12-04 07:51:53]
Urzędujący prezydent Wenezueli Hugo Chávez został ponownie wybrany we wczorajszych wyborach na urząd.
Po przeliczeniu 78 proc. głosów, komisja wyborcza ogłosiła że Chávez uzyskał 61 proc. poparcia. Jego kontrkandydat, gubernator prowincji Zulia Manuel Rosales miał uzyskać 38 proc. głosów.
Po ogłoszeniu pierwszych wyników, tysiące sympatyków Cháveza wyległo na ulice stolicy kraju Caracas, a następnie zgromadziło się pod pałacem prezydenckim, aby wysłuchać przemówienia prezydenta.
Chávez powiedział m.in. że zaczęła się nowa era rozszerzania rewolucji. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Georga Busha nazwał diabłem, który próbuje zdominować świat i który poniósł klęske.
Prezydent Wenezueli przesłał także "braterskie pozdrowienia" , któremu zadedykował swój wyborczy sukces.
Antonio Márquez, szef sztabu wyborczego Rosalesa jest zdania, że wybory zostały sfałszowane, a władze wywierały na przeciwników Cháveza presję. Według niego, urzędującego prezydenta miało wspierać w wyborach wojsko. Sam przegrany konkurent Cháveza uznał jednak swoją porażkę.
Według niego demokracja w Wenezueli jest zagrożona. Manuel Rosales w swoim programie kładł duży nacisk na gospodarkę wolnorynkową i inwestycje zagraniczne, które - jego zdaniem -leżą w interesie Wenezueli.
Zwycięstwo Cháveza oznacza, że będzie rządzić krajem do 2012 roku. Według niepotwierdzonych informacji Chávez chciałby zmiany konstytucji wenezuelskiej, która nie pozwala mu ubiegać się o prezydenturę po raz trzeci.
Marcin Dobrzyński
Grzegorz Ilnicki
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
Więcej ogłoszeń...
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?