PE: Walka o kontrolę chemikaliów

[2006-12-13 01:46:45]

W Parlamencie Europejskim trwa batalia o kontrolę nad rynkiem chemikaliów. Od 1981 roku unijne prawo nakłada na producentów substancji chemicznych obowiązek przeprowadzania testów przed ich wprowadzeniem na rynek.

Obecny system nie przystaje jednak do rzeczywistości. Dlatego od ośmiu lat Parlament Europejski pracuje nad jego zmianą. Efektem ma być stworzenie systemu REACH. REACH to skrót pełnej angielskiej nazwy nowych przepisów: Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals (rejestracja, ewaluacja i autoryzacja substancji chemicznych). Wprowadza on obowiązek rejestracji chemikaliów, które maja trafić do sprzedaży. Władze publiczne dogłębniej analizować będą dokumentacje potrzebną do rejestracji, w tym wyniki przeprowadzonych testów, mogą też zwrócić się do producenta o dodatkowe informacje.

Celem przepisów zebranych w pakiecie REACH jest lepsza niż dotychczas kontrola substancji uznanych za niebezpieczne i stopniowe zastępowanie najbardziej szkodliwych produktów ich bezpiecznymi odpowiednikami. REACH zastąpi 40 różnych tekstów prawnych obowiązujących obecnie czynią prawo czytelniejszym a tym samym łatwiejszym w stosowaniu.

Co do konieczności stworzenia systemu REACH panuje zasadnicza zgoda. Spór toczy się o konkretne postanowienia. Kilka dni temu doszło porozumienia europejskich konserwatystów i socjaldemokratów, którzy zawarli "kompromis" znacznie stępiający pierwotne zapisy REACH. Kompromis – jak twierdzą jego przeciwnicy, zawarty pod wpływem firm chemicznych – cechuje się bardziej liberalnym podejściem do kwestii bezpieczeństwa. W pierwotnej wersji używane mogły być tylko najbardziej bezpieczne substancje, wszystkie inne miały być wycofywane. Obecnie zapis ten ma zostać zniesiony.

"Kompromisowi" zawartemu przez największe frakcje stara się przeciwstawić sojusz Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/Zielonej Lewicy Nordyckiej i frakcji Zielonych.

Słowa bardzo ostrej krytyki zostały wypowiedziane przez szwedzkiego eurodeputowany GUE/NGL Jensa Holma. Jego zdaniem socjaldemokraci zdradzili miliony europejskich robotników, którzy w pracy stykają z niebezpiecznymi chemikaliami. Wyraził jednak nadzieję, że poszczególni deputowani socjaldemokratyczni zagłosują wbrew "kompromisowi" i poprą zapisy sprzyjające interesom pracowników i zwykłych obywateli.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku