Dzisiejszej nocy w Iraku stracony został były dyktator tego kraju Saddam Husajn.
Zdjęcia Husajna z pętlą na szyi, zrobione tuż przed egzekucją, pokazała w sobotę telewizja iracka Al-Arabija.
Saddam Husajn został skazany na śmierć za wydanie rozkazu dokonania masakry szyitów w roku 1982. Był to odwet za nieudany zamach na dyktatora. Zginęło wówczas 148 osób.
Egzekucję wykonano, pomimo że wkrótce miał się rozpocząć kolejny proces byłego dyktatora, dotyczący ataku gazowego na kurdyjskie miasto Halabdża, dokonanego w 1988 roku, w którym zginęło co najmniej 5 tysiecy osób.
Saddam Husajn rządził Irakiem od 1979 roku, kiedy to przejął władzę po prezydencie Ahmadzie Hassanie al-Bakrze, który odszedł z polityki. Jako dyktator na początku lat 80. uzyskał poparcie Stanów Zjednoczonych. Dzięki informacjom uzyskanym od CIA zniszczył Iracką Partię Komunistyczną, ruch socjalistyczny oraz silny wcześniej ruch związkowy. Stany Zjednoczone popierały go również podczas wojny Iraku z Iranem (1980-1988), kiedy to dostarczały dyktatorowi technologie służące między innymi do produkcji broni chemicznej oraz dane wywiadowcze.
Poparcie USA Saddam Husajn stracił dopiero w roku 1991, gdy jego armia zaatakowała Kuwejt, co doprowadziło do tzw. Pierwszej Wojny w Zatoce, gdy siły koalicyjne (głównie amerykańskie) odbiły Kuwejt.
Husajn stracił władzę w roku 2003 po agresji sił amerykańskich i ich sojuszników na Irak. W grudniu tego roku został schwytany przez siły okupacyjne i uwięziony.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.