Około 95 procent górników biorących wczoraj udział w referendum opowiedziało sie za 24 godzinnym strajkiem generalnym, zapowiedzianym na 24 stycznia przez wszystkie działające w górnictwie związki zawodowe.
W referendum wzięło udział ponad 90 procent uprawnionych pracowników kopalń, pomimo iż wiceminister gospodarki Paweł Poncyliusz (PiS) podczas wczorajszej konferencji prasowej wzywał pracowników rentownych kopalń do zerwania solidarności branżowej i niewystepowania w obronie słabszych zakładów. Zapowiedział on również że strajk będzie uznany za nielegalny.
Powodem strajku są rządowe plany prywatyzacji kopalń i uzależnienia zarobków ich pracowników od rentowności, co według związków zawodowych może prowadzić do jej sztucznego zaniżania, a w efekcie zwolnień.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.