Coraz bardziej powszechna niechęć wobec polityki amerykańskiej

[2007-02-02 23:52:47]

Z sondażu przeprowadzonego w 25 krajach świata przez GlobeScan na zlecenie BBC World Service wynika, że ocena roli Stanów Zjednoczonych w świecie uległa znacznemu pogorszeniu.

Niemal połowa badanych (49 proc.) uważa, że USA odgrywają w świecie głównie negatywną rolę, a tylko 32 proc. jest zdania, że ta rola jest przede wszystkim pozytywna.

W 18 krajach, w których przeprowadzono także poprzedni sondaż, średni odsetek respondentów uważających, że Stany Zjednoczone odgrywają przeważnie pozytywną rolę w świecie, obniżył się z 36 proc. przed rokiem do 29 proc. obecnie. Odsetek dostrzegających głównie negatywną rolę USA wzrósł zaś o z 47 proc. do 52 proc.

Spośród 25 państw, biorących udział w badaniu, w 18 przeważa przekonanie, że rola USA w świecie jest negatywna. W pięciu krajach rolę tę oceniono pozytywnie, a w dwóch opinie na ten temat były podzielone.

Najlepiej Stany Zjednoczone ocenili mieszkańcy Nigerii i Filipiny, gdzie po 72 proc. mieszkańców zadeklarowało, że rola USA jest pozytywna. Najwięcej negatywnych opinii pojawiło się w Niemczech – 74 proc. i w Indonezji – 71 proc.

W Polsce 38 proc. respondentów (najwięcej wśród europejskich państw uczestniczących w badaniu) zadeklarowało, że Stany Zjednoczone odgrywają głównie pozytywną rolę w świecie, a tylko 24 proc., że rola ta jest negatywna.

Największy w minionym roku spadek pozytywnych ocen stwierdzono w czterech krajach, które dotychczas były zdecydowanie pozytywnie nastawione do Stanów Zjednoczonych. W Polsce odsetek pozytywnych ocen zmalał o 24 proc. (z 62 proc. przed rokiem do 38 proc. obecnie), na Filipinach o 13 proc. (85 proc. do 72 proc.), w Indiach o 14 proc. (z 44 proc. do 30 proc.), a w Indonezji o 19 punktów (z 40 proc. do 21 proc.).

Spadek pozytywnych ocen nastąpił też w samych Stanach Zjednoczonych. Nadal większość Amerykanów (57 proc.) twierdzi, że ich kraj odgrywa przeważnie pozytywną rolę w świecie, ale jest ich mniej niż rok temu (63 proc.) i dwa lata temu (71 proc.).

Z badań wynika też, że 73 proc. respondentów z 25 krajów nie pochwala metod stosowanych przez USA w Iraku. Ponadto: 68 proc. badanych uważa, że obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie w znacznie większym stopniu prowokuje konflikty, niż im zapobiega, 67 proc. potępia traktowanie więźniów w Guantanamo, 65 proc. nie akceptuje postępowania USA wobec wojny Izraela z Hezbollahem, 60 proc. odrzuca politykę wobec programu nuklearnego Iranu, 56 proc. krytycznie odnosi się do amerykańskiej reakcji na globalne ocieplenie, a 54 proc. negatywnie odnosi się do polityki USA wobec programu zbrojeń nuklearnych Korei Północnej.

Również większość Amerykanów nie akceptuje metod prowadzenia przez swój własny rząd wojny w Iraku (57 proc.) oraz postępowania w stosunku do globalnego ocieplenia i zmiany klimatu (54 proc.). Ponad połowa z nich (53 proc.) twierdzi, że obecność wojskowa USA na Bliskim Wschodzie w znacznie większym stopniu prowokuje konflikty, niż im zapobiega, a jedynie 33 proc. uważa tę obecność za czynnik stabilizujący.

Badanie, w którym wzięło udział 26 381 respondentów w 25 krajach, przeprowadzono w okresie od 3 listopada 2006 r. do 9 stycznia 2007 r. Sondaż zrealizowano w Argentynie, Australii, Brazylii, Chile, Chinach, Egipcie, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Indiach, Indonezji, Włoszech, Kenii, Libanie, Meksyku, Nigerii, Filipinach, Polsce, Portugalii, Rosji, Południowej Korei, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Stanach Zjednoczonych.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


11 maja:

1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.

1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.

1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.

1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.

1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.

2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego


?
Lewica.pl na Facebooku