List otwarty w sprawie polityki kulturalnej Polskiego Radia

[2007-02-21 18:18:50]

Rozpoczęła się zbiórka podpisów pod listem otwartym przeciwko działaniom Zarządu Polskiego Radia, które zmierzają do rozwiązania Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie i Chóru Polskiego Radia w Krakowie oraz zmiany częstotliwości, ograniczenia zasięgu i obniżenia jakości emisji Programu Drugiego Polskiego Radia.

Zdaniem sygnatariuszy listu rozwiązanie budowanych przez lata zespołów osłabi potencjał polskiej muzyki i w praktyce uniemożliwi realizację istotnej części ustawowej misji kulturalnej Polskiego Radia.

Radiowe zespoły muzyczne wraz z kulturalnym programem radia publicznego pełnią specyficzną rolę – szczególnie ważną dla najnowszej twórczości i dla obecności polskiej muzyki w międzynarodowej przestrzeni kulturalnej. Posiadanie przez Radio własnych zespołów przynosi korzyści zarówno merytoryczne, wiążące się z możliwością łatwej produkcji nagrań dla potrzeb poszczególnych programów, jak i finansowe, polegające na obniżeniu kosztów pozyskiwania muzyki na potrzeby antenowe - czytamy w apelu.

Zabranie dotychczasowych częstotliwości emisji Programowi Drugiemu Polskiego Radia spowoduje, zdaniem sygnatariuszy listu otwartego, zmniejszenie się jego zasięgu i pogorszenie jakości odbioru.

Sygnatariusze apelu zwracają się: do władz Polskiego Radia - o powstrzymanie się od powyższych planów i wspólne ze środowiskami i instytucjami polskiej kultury poszukiwanie sposobu rozwiązania problemów finansowania Polskiej Orkiestry Radiowej i Chóru Polskiego Radia; do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, stosownych ministerstw i dalszych instytucji rządowych, Komisji Kultury Sejmu i Senatu, partii politycznych - o pilne podjęcie prac nad ustawą regulującą ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego i przeciwdziałanie osłabianiu instrumentów realizacji publicznej misji kulturowej - napisano w zakończeniu listu.

List można podpisać pod adresem: www.sygnatariusze-radio.com.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku