Po tym jak duńskie związki zawodowe powiedziały, że ich członkowie nie będą brać udziału w rozbiórce budynku centrum społecznego Ungdomshuset w Kopenhadze, jego właściciele zatrudnili do tej pracy polskich pracowników sezonowych.
Polscy robotnicy pracują pod ochroną znacznych sił policyjnych. Działacze lewicowi i anarchistyczni próbowali dotrzeć do nich z napisanymi po polsku ulotkami, zostali jednak zatrzymani przez policję.
Ungdomshuset był budynkiem od lat 80 zajmowanym przez alternatywne centrum społeczne. Pustostan został wyremontowany przez jego lokatorów i odbywały się w nim liczne spotkania, koncerty oraz wykłady.
Na początku marca lokatorzy zostali usunięci przez władze Kopenhagi, co spowodowało liczne demonstracje organizacji lewicowych i anarchistycznych oraz starcia z policją.
W budynku, w którym znajdowało się centrum w roku 1910 odbył się Zjazd Kobiet Socjalistek, na którym ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.