Francja: Apel o nacjonalizację AirBus-EADS

[2007-03-22 14:20:27]

Pracownicy koncernu AirBus-EADS we Francji oraz związkowcy z centrali CGT wystosowali apel o nacjonalizację fabryk tego lotniczego potentata. Wezwanie ma związek z planem "Power 8", który zakłada zamknięcie lub przeniesienie europejskich zakładów AirBusa oraz likwidację 10 tysięcy miejsc pracy. Autorzy apelu podnoszą, że realizacja planu będzie jednak miała znacznie poważniejsze konsekwencje społeczne, bowiem pracę stracą także pracownicy przedsiębiorstw kooperujących z AirBusem.

W apelu czytamy: Koncern AirBus generuje olbrzymie dochody. Oficjalna dokumentacja firmy zawiera zamówienia na najbliższych sześć lat. Od czasu prywatyzacji w 1999 r. spółka zwiększała dochody swoich udziałowców o średnio 18 proc. każdego roku. Zarząd AirBusa twierdzi, iż musi skoncentrować się obecnie na swoim "core trade" (naczelny cel przedsiębiorstwa); dlatego redukuje ilość miejsc pracy. Okazuje się, że "głównym" dążeniem koncernu jest maksymalizacja zysku udziałowców, którzy nie będą musieli czekać pięć, dziesięć czy piętnaście lat zanim inwestycja przyniesie zysk.

Organizatorzy tego apelu chcą przekształcenia przedsiębiorstwa AirBus-EADS, we Francji i całej Europie, w spółkę publiczną, zarządzaną i w pełni kontrolowaną przez pracowników. Jej rozwój będzie wówczas nakierowany nie na zaspokojenie zachłanności udziałowców, lecz potrzeb przemysłu. Te zaś, ustalane będą demokratycznie przez samych pracowników. Wybrani przez nich reprezentanci, zajmą najważniejsze miejsca w zarządzie firmy na wszystkich poziomach.

Międzynarodowy charakter koncernu AirBus w szczególny sposób podkreśla potrzebę demokratycznego i racjonalnego planu produkcji, wolnego od kapitalistycznej konkurencji. Inicjatywa odrzucenia planu „Power 8” wymaga mobilizacji pracowników we wszystkich krajach. Nie możemy pozwolić by pracownicy z różnych państw zostali zwróceni przeciwko sobie. Podział w środowisku pracowniczym sprzyja stronnikom realizacji "Power 8".

Wielu polityków i reprezentantów konsorcjów handlowych zażądało, by rząd miał większy wpływ na koncern. Przewodniczący samorządów lokalnych, pochodzący z francuskiej lewicy, zaproponowali włączenie się do spółki, co zupełnie mija się z celem. Po pierwsze, ta koncepcja nie rozwiązuje problemu planu "Power 8", po drugie, propozycja ta wypełniłaby tylko portfele prywatnej firmy funduszami z budżetów regionalnych, co oznaczałoby transfer pieniędzy publicznych do kieszeni prywatnych udziałowców. W ten sposób znacjonalizujemy straty i sprywatyzujemy zyski!

Wykupienie największych udziałowców, nie wchodzi w grę. AirBus-EADS to rezultat wysiłku pracowników tej firmy. Dzięki ich staraniom przemysł lotniczy ma szanse rozwinąć się na dużo szybciej, kiedy spółka zostanie przez nich przejęta z rąk prywatnych udziałowców, których jedynym motywem jest nagi zysk. Pracownicy muszą zacząć zarządzać przemysłem lotniczym.


Organizatorzy akcji zachęcają do podpisywania apelu. W Polsce akcję koordynuje redakcja "Nowego Tygodnika Popularnego".

Podpisy można przesyłać na adres: redakcja@tygodnikpopularny.org.pl

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku