Francja: Apel o nacjonalizację AirBus-EADS

[2007-03-22 14:20:27]

Pracownicy koncernu AirBus-EADS we Francji oraz związkowcy z centrali CGT wystosowali apel o nacjonalizację fabryk tego lotniczego potentata. Wezwanie ma związek z planem "Power 8", który zakłada zamknięcie lub przeniesienie europejskich zakładów AirBusa oraz likwidację 10 tysięcy miejsc pracy. Autorzy apelu podnoszą, że realizacja planu będzie jednak miała znacznie poważniejsze konsekwencje społeczne, bowiem pracę stracą także pracownicy przedsiębiorstw kooperujących z AirBusem.

W apelu czytamy: Koncern AirBus generuje olbrzymie dochody. Oficjalna dokumentacja firmy zawiera zamówienia na najbliższych sześć lat. Od czasu prywatyzacji w 1999 r. spółka zwiększała dochody swoich udziałowców o średnio 18 proc. każdego roku. Zarząd AirBusa twierdzi, iż musi skoncentrować się obecnie na swoim "core trade" (naczelny cel przedsiębiorstwa); dlatego redukuje ilość miejsc pracy. Okazuje się, że "głównym" dążeniem koncernu jest maksymalizacja zysku udziałowców, którzy nie będą musieli czekać pięć, dziesięć czy piętnaście lat zanim inwestycja przyniesie zysk.

Organizatorzy tego apelu chcą przekształcenia przedsiębiorstwa AirBus-EADS, we Francji i całej Europie, w spółkę publiczną, zarządzaną i w pełni kontrolowaną przez pracowników. Jej rozwój będzie wówczas nakierowany nie na zaspokojenie zachłanności udziałowców, lecz potrzeb przemysłu. Te zaś, ustalane będą demokratycznie przez samych pracowników. Wybrani przez nich reprezentanci, zajmą najważniejsze miejsca w zarządzie firmy na wszystkich poziomach.

Międzynarodowy charakter koncernu AirBus w szczególny sposób podkreśla potrzebę demokratycznego i racjonalnego planu produkcji, wolnego od kapitalistycznej konkurencji. Inicjatywa odrzucenia planu „Power 8” wymaga mobilizacji pracowników we wszystkich krajach. Nie możemy pozwolić by pracownicy z różnych państw zostali zwróceni przeciwko sobie. Podział w środowisku pracowniczym sprzyja stronnikom realizacji "Power 8".

Wielu polityków i reprezentantów konsorcjów handlowych zażądało, by rząd miał większy wpływ na koncern. Przewodniczący samorządów lokalnych, pochodzący z francuskiej lewicy, zaproponowali włączenie się do spółki, co zupełnie mija się z celem. Po pierwsze, ta koncepcja nie rozwiązuje problemu planu "Power 8", po drugie, propozycja ta wypełniłaby tylko portfele prywatnej firmy funduszami z budżetów regionalnych, co oznaczałoby transfer pieniędzy publicznych do kieszeni prywatnych udziałowców. W ten sposób znacjonalizujemy straty i sprywatyzujemy zyski!

Wykupienie największych udziałowców, nie wchodzi w grę. AirBus-EADS to rezultat wysiłku pracowników tej firmy. Dzięki ich staraniom przemysł lotniczy ma szanse rozwinąć się na dużo szybciej, kiedy spółka zostanie przez nich przejęta z rąk prywatnych udziałowców, których jedynym motywem jest nagi zysk. Pracownicy muszą zacząć zarządzać przemysłem lotniczym.


Organizatorzy akcji zachęcają do podpisywania apelu. W Polsce akcję koordynuje redakcja "Nowego Tygodnika Popularnego".

Podpisy można przesyłać na adres: redakcja@tygodnikpopularny.org.pl

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku