Szczecin: Atak na biuro Inicjatywy Pracowniczej

[2007-03-29 21:59:08]

W środę, 28 marca, grupa neonazistów wtargnęła do biura OZZ Inicjatywa Pracownicza w Szczecinie. Napastnicy zdemolowali lokal oraz pobili dwie osoby. Przypadkowy świadek zawiadomił policję.

Członkowie IP określają napastników, jako "chłopców w wieku do 20 lat" sprawiających wrażenie jakby "do końca nie wiedzą kogo i dlaczego atakują".

Skrajna prawica ma bogatą historię niszczenia ruchu związkowego. Ten atak potwierdza jedynie, po której stronie stoją. Prawicowe bojówki na usługach pracodawców istniały i wcześniej, np. w Hiszpanii w latach 20. i 30. prawica i pracodawcy wynajmowali tzw. pistoleros do likwidacji działaczy związkowych. Także obecnie np. krajach Ameryki Łacińskiej stosowane są podobne praktyki.

Nie sądzimy jednak, by chłopców nasłał na nas jakiś pracodawca. Wydaje się nam, że są to znudzone dzieciaki zarażone ideologią skrajnie prawicową. Dzieciaki, które poczuły, że w dzisiejszej Polsce istnieje przyzwolenie na atakowanie "lewaków". Niedawno wszak policja broniła faszystowskiej demonstracji we Wrocławiu, aresztując przy tym dwóch antyfaszystów, którzy odważyli się zaprotestować
– czytamy w oświadczeniu wydanym przez szczecińską IP.

Znając historię możemy stwierdzić, że o ile zaczyna się to od działaczy związkowych, to kończy się często wzięciem pod but całego społeczeństwa. Tych co naprawdę chcą coś zmienić, których interesuje dobro wspólne. Jeśli więc opinia publiczna nie stanie dziś w obronie bitych aktywistów, jutro może się obudzić w kajdanach – piszą szczecińscy związkowcy.

Maciej Drabiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku