Działania na rzecz zmiany ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych

[2007-04-03 22:06:26]

Komisje Krajowe Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza 3 kwietnia skierowały do Sejmu wniosek o rozpatrzenie i podjęcie dalszych prac nad przygotowanym przez oba związki wspólnym projektem ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Projekt trafił do Sejmowej Komisji Pracy, Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach oraz do Podkomisji stałej do spraw nowelizacji Kodeksu pracy w komisji do spraw zmian w kodyfikacjach.

Intencją projektu jest ukrócenie powszechnego procederu łamania podstawowych praw pracowniczych pracowników tymczasowych - czytamy w wydanym przez wymienione związki zawodowe komunikacie. Zmiana ustawy polegać ma m.in. na ograniczeniu możliwości zatrudniania pracowników za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej i na umowy pozakodeksowe (niepodlegające regulacjom Kodeksu Pracy).

W obecnym stanie prawnym przepisy dotyczące pracy tymczasowej są powszechnie nadużywane, co prowadzi do sytuacji, iż wielu pracowników, którzy dotąd zatrudnieni byli na stałe umowy o pracę, staje się, często nawet u tego samego pracodawcy, pracownikami "tymczasowymi", mimo, że wykonują pracę w jednym miejscu i o tym samym charakterze często przez wiele lat - piszą w komunikacie przedstawiciele związków, Bogusław Ziętek z "Sierpnia 80" i Jarosław Urbański z Inicjatywy Pracowniczej.

Nowelizacji ulec ma ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Obecnie, po upływie ponad trzech lat od wejścia w życie ustawy uwidoczniły się mankamenty dotychczasowych regulacji, stąd potrzeba nowelizacji ustawy - brzmi fragment treści uzasadnienia projektu.

Projekt ustawy zakłada, iż po upływie trzech miesięcy nieprzerwanego świadczenia pracy (u jednego pracodawcy) pracownik niejako automatycznie zostanie zatrudniony u dotychczasowego pracodawcy użytkownika. Z tą samą chwilą wygaśnie stosunek prawny łączący pracownika z agencją pracy tymczasowej. Ponadto skróceniu ulegną okresy dopuszczalnego świadczenia pracy w ramach pracy tymczasowej przez jednego pracownika, a pracodawca będzie uprawniony do zatrudniania takiej liczby pracowników tymczasowych, która nie przekroczy 10 proc. ogólnego stanu zatrudnienia -
motywują zmianę związkowcy.

W Polsce liczba pracowników tymczasowych przekracza 100 tysięcy osób. Wejście w życie ustawy w zaproponowanym brzmieniu nie pociągnie za sobą obciążeń budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto pozostaje ona w zgodzie z prawem Unii Europejskiej. Nie przewiduje się tworzenia aktów wykonawczych do ustawy.

W ramach akcji przeciwko zatrudnianiu pracowników na "umowach śmieciowych" oraz zastępowania kodeksowych umów o pracę innymi umowami lub pracownikami tymczasowymi Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" będzie współorganizatorem demonstracji w dniu 19 kwietnia. Organizuje ją Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników, który współtworzą miedzy innymi WZZ "Sierpień 80" i OZZ IP.

Demonstracja rozpocznie się 19 kwietnia we Wrocławiu o godzinie 15.00 sprzed siedziby firmy Impel (Wrocław ul. Ślężna 118) i przejdzie ulicami miasta pod biuro posłów PiS, gdzie wręczony im zostanie projekt zmian do ustawy o pracownikach tymczasowych.

Impel to jedna z największych agencji wynajmu pracowników i jedna z wielu firm, w których łamane są prawa pracownicze.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku