Parlament Europejski: Seminarium o ewolucji
[2007-04-19 14:55:46]
W spotkaniu wziął udział słynny uczony Richard Dawkins, autor m.in. bestsellerowych książek "Samolubny gen" i "Ślepy zegarmistrz". Powiedział on, że jakkolwiek w nauce rzeczą niezwykle cenną jest spór i różnica zdań, nie da się tego odnieść do kontrowersji między kreacjonizmem a ewolucjonizmem. Ten pierwszy nie jest bowiem w najmniejszym stopniu teorią naukową. Twierdzenie, że świat ma kilka tysięcy lat czy że dinozaury współistniały z człowiekiem - jak utrzymuje Giertych - da się porównać do poglądu, iż odległość między Nowym Jorkiem i Londynem wynosi 6 metrów. Dawkins stwierdził, że uczenie dzieci w szkole wierutnych kłamstw opartych wyłącznie na wierze i sprzecznych z dowodami naukowymi jest rodzajem molestowania, gdyż dzieci nie mają szans odmówić przyjmowania twierdzeń kreacjonizmu. Drugi obecny na seminarium znany uczony, profesor Steve Jones w wystąpieniu pt. "Znaczenie nauczania ewolucjonizmu w szkołach" zwrócił uwagę na to, że znajduje on potwierdzenie nie tylko w wykopaliskach i zoologii, ale także w mnóstwie innych procesów, z których część zachodzi na naszych oczach. Jako przykłady wymienił dwa tak różne fenomeny, jak rozprzestrzenianie się wirusa HIV oraz pokrewieństwo języków. Wirus HIV wytworzył w bardzo krótkim czasie mnóstwo odmian, a jego ewolucja jest uzależniona od warunków klimatycznych i sanitarnych, cech cielesnych nosicieli oraz używanych leków antyretrowirusowych. Z kolei jeśli chodzi o archaiczne i współczesne języki, badania nad nimi wskazują na liczne podobieństwa słów i składni, co wskazuje na to, iż wszystkie języki są ze sobą spokrewnione i musiały ewoluować podobnie jak organizmy żywe. Gościem specjalnym na seminarium była Wanda Nowicka z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Przedstawiła ona sytuację kobiet w Polsce, gdzie rosnący w siłę fundamentaliści religijni odmawiają kobietom praw reprodukcyjnych i przechwytują edukację. Streściła ostatnią batalię o niezmienianie konstytucji w kierunku całkowitego zakazu przerywania ciąży i opowiedziała o ruchu na rzecz zniesienia ustawy antyaborcyjnej w Polsce. Nowicka przedstawiła negatywne podejście społeczeństwa do fundamentalistów religijnych, wspomniała jednak także o tym, iż Polacy przyswajają wiele ich twierdzeń, czemu sprzyja ofensywa medialna. Dyskusja była burzliwa, głos zabrał konserwatywny europoseł, który zgodził sie z mówcami, a także Iranki walczące w Niemczech przeciwko fundamentalistycznej muzułmańskiej edukacji. Na seminarium w Parlamencie Europejskim obecni byli przedstawiciele ruchów humanistycznych z różnych krajów, w tym publicysta z "Faktów i Mitów" i dwoje redaktorów lewica.pl. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?