"Sierpień 80" o proteście w HCP i Kompanii Węglowej
[2007-04-21 10:47:20]
![]() Żądania podwyżek płac dla pracowników "Cegielskiego" są w pełni uzasadnione. Postawa zarządu spółki i pozostałych związków zawodowych, które nie tylko nie popierają żądań płacowych załogi ale uczestniczą wraz z pracodawcą w zwalczaniu autentycznej reprezentacji pracowniczej, jaką w Zakładach "Cegielskiego" jest OZZ Inicjatywa Pracownicza, stanowią kolejny przykład arogancji zarządu i roli jaką spełniają związki zawodowe wspierające antypracownicze działania pracodawcy wbrew interesom pracowników, których powinny reprezentować, a o czym zapomniały - czytamy w dokumencie. "Sierpień 80" podkreśla, że pracownicy zakładu mają pełne prawo do walki o swoje interesy i rozliczenia tych związków zawodowych, które zamiast reprezentować interesy pracowników opowiadają się po stronie zarządu spółki. 16 kwietnia Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" działający w kopalniach Kompanii Węglowej S.A. wystosował list do zarządu KW w którym żąda natychmiastowego spotkania w sprawie trwającego sporu zbiorowego dotyczącego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników kompanii w roku 2007. Według zarządzenia Kompanii Węglowej, podwyżki płac w poszczególnych kopalniach Spółki miały kształtować się na poziomie od 3,4 proc. do 5,54 proc. Oznaczało to, co wynika z dokumentów przedłożonych w trakcie negocjacji przez Zarząd Kompanii Węglowej organizacjom związkowym, że podwyżki wynagrodzenia w poszczególnych kopalniach Spółki będą wynosić średnio na jednego zatrudnionego od 151,33 zł do 235,96 zł i będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2007 r. Tymczasem, na wielu kopalniach Kompanii Węglowej, górnicy do dnia dzisiejszego nie otrzymali żadnych podwyżek płac. W wielu przypadkach oferowane przez dyrekcje podwyżki są wielokrotnie niższe niż wynikałoby to z ustaleń przyjętych na szczeblu Spółki. Górników bulwersuje również fakt, że nie tylko mają otrzymać wielokrotnie niższe podwyżki płac, ale także w żaden sposób nie zrekompensowano im braku podwyżek za miesiące styczeń, luty i marzec br. Taka sytuacja powoduje narastanie niepokoju społecznego w kopalniach Spółki, co może doprowadzić do wybuchu akcji protestacyjnych, ze strajkiem włącznie. Niepokój górników potęguje fakt, że dyrekcje kopalń argumentują brak podwyżek płac brakiem środków manipulując danymi, które w sposób znaczący odbiegają od oficjalnej informacji przedstawionej związkom zawodowym podczas negocjacji na szczeblu Spółki - piszą związkowcy. "Sierpień 80" dodaje, że oczekuje natychmiastowego wznowienia negocjacji w ramach zgłoszonego przez nich sporu zbiorowego na temat podwyżek płac w roku 2007 i zobligowania dyrekcji kopalń do wdrożenia podwyżek płac w wysokości przedłożonej przez Zarząd Spółki organizacjom związkowym. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
13 maja:
1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.
?