Estonia: Zamieszki po usunięciu monumentu Żołnierza-Wyzwoliciela
[2007-04-27 08:27:20]
Estońska policja użyła gazu łzawiącego, aby rozpędzić demonstrację osób sprzeciwiających się zdemontowaniu na polecenie władz, stojącego w centrum stolicy kraju Tallinie monumentu Żołnierza-Wyzwoliciela, upamiętniającego żołnierzy Armii Czerwonej, którzy oddali życie za wyzwolenie spod hitlerowskiej okupacji Estonii.
W celu obrony pomnika przed demontażem, na okalającym go placu zebrało się ok. 1 tys. demonstrantów, głównie młodych ludzi. Chcemy jednego, zostawienia pomnika w spokoju i zaprzestania zmieniania historii - mówił jeden z protestujących. W czasie starć z policją ranne zostały 44 osoby, jedna zmarła.
Policja nie przebierała w środkach, aby usunąć demonstrujących z placu. Kilku członków "Nocnej Straży" pilnującej pomnika przed zniszczeniem, przebywających w swoim samochodzie zaparkowanym nieopodal pomnika odmówiło opuszczenia posterunku, w wyniku czego policjanci wybili szyby w ich samochodzie i wywlekli na ulicę. Jeden z członków straży z powodu doznanych obrażeń natychmiast został przewieziony do szpitala.
Estońskie władze zdecydowały jednocześnie, że ciała pochowanych w pobliżu pomnika 13 żołnierzy radzieckich zostaną ekshumowane i przeniesione na cmentarz wojskowy, położony na obrzeżach miasta. Premier Estonii Andrus Ansip jest zdania, że centrum miasta nie jest najlepszym miejscem na cmentarz. Nie możemy mówić o uszanowaniu wojennych mogił, kiedy ludzie zbierają się w tym miejscu na wiecach, machają flagami, piją alkohol - mówił szef estońskiego rządu.
Prace nad przeniesieniem ciał żołnierzy oraz pomnika będą trwały ponad dwa tygodnie, lecz w przypadku natrafienia przez archeologów na interesujące ich przedmioty, prace mogą potrwać do czterech miesięcy. Tak więc pomnik będzie stał na swoim miejscu w rocznicę kapitulacji III Rzeszy - dodał Ansip.
Władze rosyjskie ostrzegły Tallin, że mogą spodziewać się z ich strony nałożenia sankcji ekonomicznych. Ponadto Rosjanie zapowiedzieli zreferowanie całej sytuacji Unii Europejskiej, OBWE oraz NATO. Gubernator Kaliningradu Gieorgij Boss zasugerował, że władze obwodu z chęcią zaopiekują się pomnikiem oraz umieszczą go w godnym dla niego miejscu w stolicy obwodu.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.
1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.
1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.
1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.
1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.
1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.
2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.
2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego