USA: Poparcie dla kary śmierci spada, z wyłączeniem stanów południowych

[2007-04-29 00:30:21]

Stracony 24 kwietnia James Filiaggi (41 lat) był 14 osobą, na której wykonano wyrok śmierci w tym roku i 1071 od wznowienia egzekucji po 10-letnim moratorium w 1977.

Skazaniec był ponadto drugą straconą w tym roku poza Teksasem (drugim jest Oklahoma) oraz pierwszą w Ohio od października 2006.

Stan Ohio, od wznowienia egzekucji w 1999, ma na koncie największą ich liczbę (25) ze wszystkich innych spoza południa kraju. Wszystkie, poza ostatnią, odbyły się za rządów poprzedniego gubernatora, republikanina Boba Tafta.

Jego następca (od stycznia), demokrata Ted Strickland, który poprzednio wstrzymał trzy inne nadchodzące egzekucje, odmówił tego w tej sprawie.

Obecnie zwraca się uwagę, iż wiele stanów zaczyna odchodzić od stosowania najwyższego wymiaru kary. Nie figuruje w kodeksach karnych dwunastu (Alaska, Dakota Północna, Hawaje, Iowa, Maine, Massachusetts, Michigan, Minnesota, Rhode Island, Vermont, Wirginia Zachodnia oraz Wisconsin), w dwóch, tj. Nowym Jorku i Kansas, stanowe sądy najwyższe uznały przepisy za niezgodne z konstytucją. Moratorium na egzekucje obowiązuje w Illinois i New Jersey. Z powodów proceduralnych zostały również bezterminowo wstrzymane na Florydzie i w Missourii.

W Maryland legislatura jest bliska uchwalenia ustawy znoszącej karę śmierci. Sadząc po poparciu gubernatora, demokraty Martina Malleya, którego podpis będzie decydujący w wypadku pomyślnego wyniku głosowania, Maryland może być pierwszym od wielu lat stanem, który zniósł karę śmierci. Legislatura Montany także wyraziła poparcie dla podobnej ustawy.

Podobne poparcie prawodawców i gubernatora abolicja ma także w Nowym Jorku. Kara śmierci została w nim przywrócona w 1995, ale od 1963 nikt nie został stracony.

Inaczej przedstawia się sytuacja w Nowym Meksyku, gdzie, mimo większości w legislaturze, gubernator Bill Richardson (demokrata i kandydat w wyborach prezydenckich najprawdopodobniej zastosuje prawo weta.

Projekt zniesienia kary śmierci upadł swego czasu w New Hampshire(ostatnia egzekucja w 1939) również na skutek weta. Ostatnio legislatura Nebraski odrzuciła zniesienie kary głównej przewagą jednego głosu.

Sceptycy przypominają, że mimo malejącej liczby egzekucji w całym kraju, drodze do zniesienia jej w niektórych stanach, oraz dużej liczbie zwolnienia niewinnych z cel śmierci, ów trend nie dotyczy konserwatywnych stanów południa (jak Teksas), gdzie problem i stosowanie kary śmierci wręcz narasta i gdzie wykonano zdecydowaną większość egzekucji.

Badania opinii publiczne odnotowują spadek poparcia dla kary śmierci w kraju, ale w stanach południowych tendencje są cały czas wzrostowe.

Ogółem kodeksy 38 stanów na 50 zezwala na stosowanie kary śmierci, podobnie jak prawo federalne. Okręg stołeczny Waszyngton i terytorium Portoryko zniosły ją.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku