Czechy: Premier obraził komunistyczną posłankę
[2007-04-29 13:42:51]
![]() Konečná w swojej interpelacji pytała premiera o stosunek czeskiego rządu do neonazistowskich wystąpień w Estonii i na Łotwie. Pytała też Topolánka o jego stosunek do sławienia w tych krajach oddziałów Waffen SS, przypominając jednocześnie, że podczas II wojny światowej około tysiąca czechosłowackich Żydów zostało wywiezionych na Łotwę, gdzie większość z nich została zamordowana. Kateřina Konečná poczuła się obrażona agresywną odpowiedzią premiera Topolánka i zażądała przeprosin oraz ukarania szefa rządu przez parlamentarną komisję dyscyplinarną. Posłankę w jej żądaniach poparł przewodniczący klubu poselskiego KSČM Pavel Kováčik, a także politycy Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej (ČSSD). Wiceprzewodniczący Izby Poselskiej oraz lider KSČM Vojtěch Filip powiedział natomiast, że "ostatnie wydarzenia z Tallina - jeden zabity i setki rannych - pokazują, że interpelacja posłanki Konečnej nie była żadnym bełkotem". Filip stwierdził, że premier powinien posłankę przeprosić. Tymczasem premier Topolánek nie zamierza przepraszać Konečnej. Szef rządu powiedział, że posłanka KSČM "zaprezentowała jednostronny pogląd na historię Łotwy i Estonii", a jej interpelacja miała być jedynie prowokacją. Ostatnie zachowanie Mirka Topolánka nie jest pierwszym agresywnym pod adresem czeskiej lewicy. W lutym tego roku premier pokazał środkowy palec do przemawiającego z trybuny parlamentarnej posła KSČM Vladimíra Koníčka (scenę tę możecie obejrzeć tutaj). W marcu premier stwierdził, że posłowie lewicy zaprezentowali podczas debaty na temat polityki monetarnej "werbalne ekskrementy". Gdy posłowie odnieśli się do romansu premiera, Topolánek odparował natomiast stwierdzeniem, że "to w parlamencie jest burdel". Topolánek ostrym słownictwem atakował nie tylko lewicę. W 2005 roku o Konstytucji dla Unii Europejskiej powiedział, że "jest to ogromny szit". Pod adresem urzędników państwowych: "Jedyne, co mogę im obiecać kiedy dojdziemy do władzy, to noc długich noży". I wreszcie pod adresem dziennikarzy: "Idźcie do dupy!". Topolánek niekiedy nie poprzestawał zresztą na słowach - czeskie media przypominają incydent, kiedy to premier skopał samochód fotoreportera, który sfotografował go podczas spotkania z kochanką. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?