Mordechaj Vanunu, technik w izraelskim ośrodku nuklearnym, który spędził 18 lat w izraelskich zakładach karnych z powodu ujawnienia informacji o produkcji przez Izrael bomb wodorowych oraz neutronowych ponownie stanął na ławie oskarżonych.
Izraelskie władze oskarżyły go o udzielenie kilku wywiadów zagranicznym mediom, w których powtórzył informacje ujawnione 21 lat temu, a także o opuszczenie Jerozolimy, z zamiarem udania się do Betlejem, leżącego na terenie Zachodniego Brzegu Jordanu (Autonomia Palestyńska).
Według izraelskiego resortu sprawiedliwości, Vanunu kontaktował się od czasu zwolnienia z więzienia w kwietniu 2004 z obcokrajowcami. Z powodu posiadanej wiedzy, mogącej rzekomo zagrozić bezpieczeństwu państwa żydowskiego, generał Jair Naweh z izraelskiej obrony cywilnej, zakazał mu po opuszczeniu zakładu karnego kontaktowania się z ludźmi nie posiadającymi izraelskiego obywatelstwa oraz opuszczania Izraela.
Reprezentujący w sądzie Vanunu, Michael Strauss oraz Avigdor Feldman są zdania, że niedopuszczalne jest w kraju który mieni się "demokratycznym", oskarżenie człowieka z powodu kontaktowania się z innymi ludźmi, jak to miało miejsce w przypadku Vanunu. Zdaniem obrońców, generał Naweh nie miał prawa wydać ich klientowi takiego rozkazu.
Vanunu, będąc obywatelem izraelskim, neguje cel istnienia syjonistycznego państwa żydowskiego. Jego zdaniem, powstanie Izraela w 1948 było sprzeczne z międzynarodowym prawem, dlatego tereny które obecnie zajmuje to państwo, w dalszym ciągu są brytyjskim terytorium mandatowym. Być może powinienem zwrócić się o sprawiedliwość do brytyjskiej królowej albo Tony'ego Blaira - powiedział Nanunu na rozprawie która odbyła się 30 kwietnia. Wszystko czego obecnie oczekuje to być wolnym, chcę opuścić ten kraj! - dodał.
Ostateczny wyrok w sprawie zostanie ogłoszony 18 maja.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.