Polacy zadowoleni z przystąpienia ich kraju do UE
[2007-05-06 14:49:18]
Oznacza to, że w ciągu ostatnich trzech lat, czyli od kwietnia 2004 r., odsetek osób popierających członkostwo Polski w UE wzrósł o 22 proc., a odsetek przeciwników zmniejszył się również o 22 proc. Badanie pokazuje też, że coraz więcej Polaków widzi korzyści wynikające z przystąpienia naszego kraju do Unii. W sierpniu 2004 r. 39 proc. respondentów deklarowało, że członkostwo w UE przynosi więcej korzyści niż strat, a obecnie jest ich 64 proc. 40 proc. badanych deklaruje, że członkostwo przynosi im więcej osobistych korzyści niż strat, a tylko 11 proc. jest przeświadczona o jej negatywnych skutkach. Wśród głównych pozytywnych efektów członkostwa respondenci ankietowani wymienili: otwarte granice i swobodę poruszania się na obszarze Unii (29 proc.), korzyści dla rolnictwa i rolników (29 proc.) oraz możliwość podejmowania przez Polaków pracy za granicą (28 proc.). Sondaż pokazuje też, że aż 72 proc. Polaków (o 15 proc. więcej niż rok temu) uważa, że członkostwo w UE ma pozytywny wpływ na stan polskiej gospodarki, a 75 proc. Polaków widzi korzyści z integracji dla rolnictwa i rolników (o 16 proc. więcej niż w ubiegłym roku). Najbardziej zadowoleni z wpływu integracji na sytuację w swoim miejscu pracy są rolnicy (55 proc.) i osoby pracujące w indywidualnych gospodarstwach rolnych (62 proc.). Aż 56 proc. respondentów uważa, że członkostwo w UE przyczyniło się do spadku bezrobocia w Polsce, a 49 proc. twierdzi, że wejście do UE wpłynęło korzystnie na materialne warunki życia Polaków. Coraz więcej osób dostrzega pozytywne skutki wejścia Polski do UE na arenie międzynarodowej. 58 proc. badanych deklaruje, że przystąpienie do UE wiązało się ze zwiększeniem bezpieczeństwa Polski w świecie, a 68 proc., że członkostwo w Unii wzmocniło pozycję naszego kraju w Europie. Pozytywne skutki wejścia do UE dla stanu środowiska naturalnego w Polsce dostrzega 61 proc. badanych. 51 proc. Polaków uważa, że członkostwo w UE przyczynia się do podniesienia stanu wiedzy i poziomu wykształcenia, a 57 proc., że wpływa na poprawę stosunku do pracy. Maleje odsetek ankietowanych kojarzących członkostwo we UE z wzrostem biurokracji (41 proc., a w ubiegłym roku 48 proc.) i zwiększeniem się przestępczości (26 proc., a w zeszłym roku 34 proc.). 45 proc. ankietowanych uważa, że w wyniku integracji zwiększyło się poczucie własnej wartości Polaków. W opinii większości ankietowanych w wyniku integracji zyskują ludzie młodzi (79 proc.), rolnicy (79 proc.) i ludzie wykształceni (77 proc.). Najmniej osób dostrzega pozytywne skutki przystąpienia do UE dla gospodyń domowych (12 proc.) oraz emerytów (6 proc.). Badanie zrealizowano w dniach od 30 marca do 2 kwietnia bieżącego roku na liczącej 937 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
11 maja:
1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.
1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.
1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.
1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.
1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.
1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.
2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.
2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego
?