KE chce walczyć z zatrudnianiem nielegalnych imigrantów

[2007-05-18 01:56:12]

Komisarz UE ds. wewnętrznych Franco Frattini przedstawił projekt dyrektywy przewidującej kary (w tym więzienia) za zatrudnianie i eksploatowanie nielegalnych pracowników spoza Unii.

Frattini deklaruje, że celem jej wprowadzenia ma być zniechęcenie pracodawców do zatrudniania nielegalnych imigrantów. Zgodnie z dyrektywą kraje członkowskie mają ustalić system obowiązujących na terenie całej UE kar za eksploatację nielegalnych imigrantów.

Karom mają podlegać zarówno właściciele przedsiębiorstw, jak też osoby indywidualne zatrudniające na czarno (np. pomoce domowe czy opiekunki do dzieci). Pracodawcy, którym udowodni się zatrudnianie na czarno, będą musieli też pokrywać koszty biletu powrotnego dla osób nielegalnie zatrudnianych i przebywających na terenie UE. Sankcjom nie będą podlegały osoby pracujące na czarno.

W najcięższych przypadkach (np. obozy pracy), gdy nielegalni imigranci są zmuszani się do nieludzkiego wysiłku, będą mogli oni uzyskać czasowe prawo pobytu na terenie UE.

Projekt też zakłada zwiększenie liczby przedsiębiorstw kontrolowanych pod kątem zatrudnianych osób z 2 do co najmniej 10 proc.

Frattini zadeklarował, że KE chce wprowadzić dyrektywę wraz z rozwiązaniami dotyczącymi legalnego i kontrolowanego zatrudniania osób z państw trzecich. Zapowiedział on, że chce negocjować z krajami trzecimi (głównie z Afryki, ale też wschodnimi sąsiadami UE) tzw. porozumienia migracyjne, które umożliwiłyby imigrantom legalną pracę w konkretnych sektorach w krajach UE, gdzie brakuje pracowników.

Zgodę na pracę mieliby otrzymywać tylko ci pracownicy, których brakuje w danym sektorze któregoś z krajów UE. Po wygaśnięciu kontraktu mieliby oni obowiązek powrotu do rodzinnego kraju pod groźbą zakazu ponownego wjazdu do UE. Poza tym część wynagrodzenia mieliby otrzymywać dopiero po powrocie.

Szacuje się, że w państwach UE przebywa obecnie 4-7 mln nielegalnych imigrantów (na 500 mln mieszkańców UE) i ich liczba rośnie o ok. 500 tys. rocznie.

Propozycje KE wymagają zgody państw członkowskich. W przypadku dyrektywy o zatrudnianiu nielegalnych imigrantów decyzja zapadnie kwalifikowaną większością głosów w procedurze tzw. współdecyzji z Parlamentem Europejskim.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku