Irak: Marksiści w ruchu oporu

[2007-05-20 11:17:17]

Jak informuje serwis IraqSlogger nieznane dotąd ugrupowanie zbrojne rozprzestrzeniło w okolicach Nadżafu, Hilli i Karbali ulotki po arabsku i angielsku, w których wzywano do oporu przeciw okupantom amerykańskim, brytyjskim i syjonistycznym w celu wyzwolenia Iraku i stworzenia wolnościowo-socjalistycznej, demokratycznej alternatywy.

Iracki Zbrojny Rewolucyjny Ruch Oporu określił się jako ruch marksistowski. Na ulotkach grupy pojawił się wizerunek kubańskiego rewolucjonisty Ernesto "Che" Guevary. Działacze organizacji wezwali do stworzenia wspólnego frontu komunistów i lewicowych nacjonalistów aby obalić marionetkowy rząd, tzw. Radę Reprezentantów, salafickich terrorystów (radykalnych islamistów związanych z Al-Kaidą - przy. red.), milicję, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, irackich zdrajców, którzy przybyli na amerykańskich czołgach, amerykańskich i brytyjskich najemników, pracowników kontraktowych i ich sług z Armii Południowego Libanu.

Organizacja oskarżyła wszystkie te grupy o wykorzystywanie samochodów pułapek oraz min drogowych zabijających Irakijczyków, aby podważyć reputację ruchu oporu.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku