Młodzi Socjaliści: Tarcza niezgodna z konstytucją!

[2007-05-22 23:02:29]

Młodzi Socjaliści zlecili wykonanie opinii prawnej, której celem było zbadanie, czy zainstalowanie w Polsce amerykańskich baz wojskowych i systemu tzw. tarczy antyrakietowej jest zgodne z obowiązują ustawą zasadniczą.

Opinię sporządził dr Przemysław Kierończyk (na zdjęciu) z Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Gdańskiego. Według niego w obecnym stanie prawnym instalacja baz amerykańskich jest nie do pogodzenia z aktualną regulacją konstytucyjną.

Kierończyk wskazuje na możliwe (analizę przeprowadzono na podstawie studium funkcjonowania amerykańskich baz w innych krajach) liczne naruszenia Konstytucji RP.

W opinii zawarto tezę, że instalacja tarczy antyrakietowej byłaby nie do pogodzenia z polskim porządkiem prawnym przede wszystkim z dwóch powodów.

Po pierwsze doprowadziłaby do wyłączenia niektórych części terytorium Polski spod jurysdykcji polskich władz, które nie miałyby możliwości kontrolowania amerykańskich baz. Byłyby one "eksterytorialne".

Po drugie amerykańscy żołnierze zostaliby wyłączeni spod jurysdykcji polskich sądów. Amerykanie, którzy dopuściliby się przestępstw byliby wolni od odpowiedzialności przed polskim wymiarem sprawiedliwości.

Według dra Kierończyka budowa obcych baz mogłaby być sprzeczna z jeszcze z innymi zapisami Konstytucji RP:

- z art. 26 ust. 1 "Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej służą ochronie niepodległości państwa i niepodzielności jego terytorium oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i nienaruszalności jego granic” w związku z naruszeniem zasady suwerenności narodu Siły Zbrojne powinny interweniować. Inne ich zachowanie należałoby uznać za niezgodne z konstytucją,

- z art. 74, państwo jest zobowiązane prowadzić politykę proekologiczną, amerykański system rakietowy sprawia że groźba zagrożenia ekologicznego jest znaczna,

- z art. 83, "Każdy ma obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej", odpalenie rakiet bez zgody władz polskich będzie złamaniem tego artykułu,

- z art. 90 ust. 1, niemożliwe jest przekazanie innemu państwu części uprawnień należących do Rzeczypospolitej Polskiej,

- z art. 126 ust. 2, "Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium", przyzwolenie Prezydenta na łamanie zasady unitarności państwa będzie złamaniem Konstytucji RP.

W związku z możliwością niekonstytucyjności amerykańskich baz dyskusyjne stają się propozycje organizowania referendum w tej sprawie. Nie mogą być przeprowadzane referenda dotyczące spraw niezgodnych z prawem.

Dr Kierończyk uważa także nie ma dzisiaj możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie instalacji tarczy antyrakietowej na wniosek 500.000 tysięcy obywateli, bowiem ustawa o referendum nie dopuszcza możliwości przeprowadzenia go w sprawach dotyczący obronności kraju.

Warszawscy Młodzi Socjaliści wręczą jutro w Sejmie ekspertyzę dra Przemysława Kierończyka Marszałkowi Sejmu wraz z zebranymi podpisami pod apelem do posłów o zwołanie referendum w tej sprawie.

Dwunastostronnicowy dokument można przeczytać tutaj.

Grzegorz Ilnicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku