Rumunia: Strajk 15 tys. górników i pracowników branży energetycznej

[2007-05-23 16:17:15]

Około 15 tys. związkowców z górnictwa i branży energetycznej rozpoczęło strajk w południowej Rumunii. Pracownicy protestują z powodu "braku strategii energetycznej kraju", w wyniku czego istnieje wysokie zagrożenie utraty pracy.

Związkowcy sprzeciwiają się oddaniu kopalni i elektrowni w Turceni i Rovinari agencji skarbu państwa odpowiedzialnej za prywatyzację (AVAS), gdyż grozi to zamknięciem przedsiębiorstw.

Zagłębie górnicze Olteni produkuje 45 procent energii elektrycznej kraju, a jeśli władze nie biorą na siebie odpowiedzialności za modernizowanie kopalń i elektrowni cieplnych, ten region nie przetrwa - powiedział AFP przedstawiciel związku zawodowego górników, Marin Condescu.

Zauważa on, że przygotowywana przez rząd prywatyzacja dwóch elektrowni, to zamach na bezpieczeństwo narodowe, gdyż kompania, która kontroluje 45 procent produkcji energetycznej kraju może sama decydować kiedy zapalić, a kiedy zgasić światło - dodał Condescu.

Bartosz Wójcik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku