Polscy alterglobaliści zatrzymani na granicy (akt.)
[2007-06-04 10:03:52]
Niemiecka straż graniczna nie wpuściła do Niemiec kilkunastu alterglobalistów jadących na Antyszczyt. Autobus zorganizowany przez Młodych Socjalistów wyjechał z Warszawy wczoraj wieczorem a dzisiaj nad ranem dotarł na granicę w Kołbaskowie, gdzie został zatrzymany na ponad 4 godziny.
Wśród tych, którzy nie zostali wpuszczeni do Niemiec są m.in. działacze Federacji Anarchistycznej, Młodych Socjalistów i Nowej Lewicy (wśród nich Piotr Ikonowicz). Powodami zawrócenia ich przez Niemców było posiadanie w bagażu np. kominiarki, maski gazowej, słoika lub... okularów do pływania.
Aktualizacja, godz. 14.35:
Polscy działacze i działaczki zostali przetransportowani w asyście wozów policyjnych oraz samochodów ekip telewizyjnych przez polską Straż Graniczną na Dworzec PKP w Szczecinie. Na dworcu odbyła się również zainscenizowana konferencja prasowa w czasie której zaprezentowano zakwestionowane przedmioty. Zaprzeczono również doniesieniom "Dziennika" jakoby alterglobaliści mieli przy sobie narzędzia niebezpieczne.
A jak powiedział o godzinie 15.30 w rozmowie z naszym portalem jeden z zatrzymanych Bartosz Grucela z MS: Niemiecka straż graniczna co chwile zmieniała zdanię. Początkowo mieliśmy otrzymać zakaz wjazdu do Niemiec w czasie trwania całego G8, potem zakaz miał być ważny tylko dziś a ostatecznie okazało się, że możemy jechać od razu..
Autobus z resztą uczestników znajduje się na miejscu antyszczytu.
Aktualizacja, godzina 17.35:
Pociąg wiozący zatrzymaną uprzednio grupę został zatrzymany na stacji Szczecin Gumieńce a alterglobaliści otrzymali od niemieckiej straży granicznej nakaz opuszczenia wagonu. Zatrzymani zapowiedzieli bierny opór. Pociąg stoi na stacji, blokując kolejne pociągi jadące do Niemiec.
Godzina 17.35:
Na miejsce przybyli funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Pat trwa.
Godzina 18.49:
Deutche Bahn (niemieckie koleje państwowe) postanowiły odwołać zatrzymany pociąg bez podawania przyczyn. Niemieccy współpasażerowie wyrazili wsparcie dla zatrzymanej grupy. Prawdopodobnie udadzą się oni na kolejny pociąg jadący w stronę Rostocku.
Godzina 19.05:
DB postanowiło podstawić nowy pociąg, który zabierze tylko niemieckich pasażerów. Ci jednak zadeklarowali, że będą czekać w odwołanym pociągu tak długo, aż polscy demonstranci zostaną wpuszczeni do Niemiec. W oknach pociągu wywiesili napisane na kartkach papieru transparenty żądające "wolności słowa w Niemczech".
Godzina 22.30:
Po pięciu godzinach spędzonych w pociągu i po negocjacjach z policją alterglobaliści zdecydowali się opuścić pociąg i kierują się w tej chwili w kierunku Szczecina. Tam zapadnie decyzja jakie będą dalsze kroki grupy.
Krzysztof Ciemny Bartosz Nowaczyk
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.