Zamość: Przeciw tarczy antyrakietowej

[2007-06-12 12:41:46]

11 czerwca działacze Polskiej Partii Pracy, Nowej Lewicy i Młodych Socjalistów przeprowadzili na zamojskim rynku akcję zbierania podpisów przeciwko budowie na terytorium Polski elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Lewicowi aktywiści zachęcali przez tubę mieszkańców Zamościa do poparcia ich działań. Rozdawali także ulotki informujące o zagrożenia jakie wiążą się z instalacją obcych baz w Polsce oraz ulotki Młodych Socjalistów.

Przed akcją złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Różę Luksemburg, jedną z najbardziej znanych działaczek polskiego i niemieckiego ruchu robotniczego, która urodziła się w tym mieście.

Po zakończeniu zbiórki lewicowych działaczy zaatakowała grupka skrajnych prawicowców. Krzyczeli oni w ich stronę "Na Majdanek", chceli także zabrać ich flagi. Doszło do utarczki.

Akcja w Zamościu jest częścią ogólnopolskich działań przeciw budowie w Polsce amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Na Lubelszczyźnie podpisy zbierano wcześniej m.in. w Chełmie, Białej Podlaskiej i Puławach.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku