Światowy Dzień Krwiodawstwa
[2007-06-14 12:18:22]
![]() Dzień ten został ustanowiony w 23 maja 1988 roku przez Światową Organizację Zdrowia dla upowszechnienia idei bezinteresownego oddawania krwi dla ratowania zdrowia i życia innych osób. Obecnie obchodzi się go 14 czerwca a data nie jest przypadkowa – to dzień urodzin Karla Landstainera, zdobywcy nagrody Nobla za odkrycie układu AB0 tzn. odkrycie występowania różnych grup krwi. Światowy Dzień Krwiodawstwa jest okazją do przypomnienia głównych problemów, które trapią ruch honorowego krwiodawstwa w Polsce i na całym świecie. Jak co roku krwi w Polsce zaczyna brakować właśnie latem, kiedy dochodzi do największej ilości wypadków z udziałem środków komunikacji. Polski Czerwony Krzyż, z uwagi na tą sytuację, 13 czerwca rozpoczął wakacyjną kampanię promocyjną honorowego krwiodawstwa. Osoba, która postanowiła oddać krew, ma wg Kodeksu Pracy prawo do dnia wolnego bez wliczania tego dnia w poczet wykorzystanych dni urlopowych danego roku. Niestety prawo to często jest fikcją a pracownicy są nierzadko szykanowani z powodu nieobecności w pracy. Pracodawcy słysząc, że zatrudniony w ich zakładzie pracy pracownik postanowił oddać krew, nierzadko odpowiadają, iż "to milo", ze "bawią się" w krwiodawców lecz są potrzebni w zakładzie. W Polsce zabronione jest oddawanie krwi za wynagrodzeniem. Niestety wiele krajów na świecie, z powodu niemożności znalezienia dawców dobrowolnych, decyduje się na wprowadzenie zapłaty za oddawanie krwi. Zbyt częste oddawanie krwi np. co miesiąc może mieć już niekorzystny wpływ na zdrowie. W naszym kraju skala tego typu procederu pozostaje niezbadana. Warto wspomnieć, że według danych Polskiego Czerwonego Krzyża rok 1989 to początek kryzysu w polskim krwiodawstwie. Największy spadek od tego czasu nastąpił w ilości klubów Honorowych Dawców Krwi PCK - o 46 proc., stosunkowo mniejszy w ilości członków klubów - o 37 proc. i oddanej przez nich honorowo krwi - o 21 proc.. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.
?