Środowisko skupione wokół czasopisma "Obywatel" rozpoczęło zbieranie podpisów w sprawie rad pracowników.
Autorzy petycji do władz domagają się zmiany wprowadzającej rady pracowników Ustawy o informowaniu pracowników i ich konsultowaniu.
Żądamy obligatoryjnego wprowadzenia rad pracowników we wszystkich przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 100 osób, a nie jak to jest teraz obecnie tylko tam, gdzie działają związki zawodowe lub co dziesiąty pracownik podpisze wniosek o powołanie takiej rady. Wymóg ten jest trudny do spełnienia ze względu na obawy przed odwetem pracodawcy - piszą autorzy petycji.
Domagają się również rozszerzenia dostępu rad do informacji o przedsiębiorstwie oraz finansowania ekspertyz w zakresie sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa przeprowadzanych przez radę pracowników w wysokości jednomiesięcznej najwyższej płacy występującej w danym przedsiębiorstwie.
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.