Warszawa: WSL w obronie praw lokatorów

[2007-08-06 09:37:22]

Kilkadziesiąt osób z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów demonstrowało 5 lipca na warszawskim Starym Mieście w obronie praw lokatorów.

WSL oraz kampania "Mieszkanie Prawem nie Towarem" zorganizowały wystawę zdjęć i statystyk obrazujących pogarszającą się sytuację środowisk lokatorskich w Polsce oraz braku pomysłów na tworzenie taniego budownictwa mieszkaniowego.

W pikiecie brali udział także działacze i działaczki Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy działający w ramach WSL.

Zebrani rozwinęli transparenty "Mieszkanie Prawem nie Towarem" (CK-LA) oraz "W obronie praw lokatorów" (MPnT).

Na tablicach ze zdjęciami znalazły się opisy sytuacji grup lokatorów działających w ramach WSL oraz mieszkańców Mińska Mazowieckiego zmuszonych do mieszkania w barakach.

W roku 1994, gdy okazało się, że nastąpi uwolnienie czynszów mówiono że do tego czasu nastąpi na pewno rozwój taniego budownictwa, tymczasem do dziś nic takiego nie nastąpiło, a Warszawa chce nawet redukować zasób mieszkań komunalnych - powiedział Andrzej Smosarski z WSL i CK-LA.

Tą wystawą i pikietą chcemy pokazać, że w podobno demokratycznym kraju są równi, czyli lokatorzy i równiejsi, czyli kamienicznicy, czujący sie bezkarni nawet jeśli łamią prawo i zachowują się karygodnie wobec lokatorów - stwierdził Piotr Ciszewski z WSL i CK-LA.

Dodał, że tego typu wystawy powinny być organizowane w parlamencie czy ministerstwach, bo zwykle ci którzy decydują o prawach lokatorów nigdy nie mieli problemów z dachem nad głową ani warunkami mieszkaniowymi.

Uczestnicy pikiety twierdzili że lokatorzy sami muszą walczyć o swoje prawa, ponieważ żaden decydent nie da im ich odgórnie, jedynie z dobrej woli.

WSL zapowiedziało kontynuowanie podobnych akcji informacyjnych oraz wymierzonych w konkretnych, prześladujących lokatorów kamieniczników.

Michał Warecki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku