Arkansas: Śluby bez ograniczeń wiekowych dzięki błędom w prawie

[2007-08-19 01:07:31]

Uchwalona niedawno ustawa w amerykańskim stanie Arkansas wywołała wielkie zamieszanie, kiedy odkryto, iż ze względu na zawarte w niej błędy, nie istnieje żadna dolna granica wieku, w którym dozwolone jest zawieranie związków małżeńskich przez osoby niepełnoletnie.

Feralna ustawa głosi, iż aby osoba poniżej 18 roku, nie będąca akurat w ciąży ani nie oczekująca ojcostwa, mogła zawrzeć związek małżeński musi uzyskać formalną zgodę rodziców.

W związku z tym niejasnym sformułowaniem, ekspertyzy prawnicze wykazały ku zakłopotaniu stanowych ustawodawców, iż w wyniku braku określonej granicy, nawet niemowlęta mogą brać śluby za zgodą rodziców.

Jak na ironię, ustawa miała na celu ustalenie właśnie ustalenie dolnej poprzeczki wiekowej na 18 lat, z wyjątkiem ciąży, kiedy ślub mógł się odbyć za zgodą rodziców czy prawnych opiekunów. Oczywiście nie chcieliśmy otwierać furtki do ślubów dziesięcio- czy jedenastolatków - tłumaczył zdenerwowany członek Izby Reprezentantów Will Bond, sponsor. Ta ustawa została schrzaniona.

Gubernator Mike Beebe (demokrata) zdecydował o zwołaniu nadzwyczajnej sesji legislatury w celu dokonania niezbędnych poprawek. Sprawa ta stała się jednym z wiodących tematów dnia w całym kraju.

Krzysztof Pacyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku