Ocena z religii będzie wliczana do średniej?

[2007-08-19 20:12:24]

Szef resortu edukacji, prof. Ryszard Legutko (PiS), po objęciu teki ministerialnej, zdystansował się od projektu swojego poprzednika - Romana Giertycha (LPR), aby wliczać ocenę z religii do średniej ocen końcoworocznych. Nie jestem entuzjastą tego pomysłu - powiedział w wywiadzie telewizyjnym.

Wypowiedź nowego ministra wywołała falę oburzenia hierarchów Kościoła rzymskokatolickiego. Abp Sławoj Leszek Głódź uznał ją za nieroztropną i szkodliwą. Podobną opinię wyraził też abp Stanisław Dziwisz. Wypowiedź nowego ministra edukacji, dotycząca ocen z religii, budzi wielkie zdziwienie, także u rodziców i młodzieży. Nie chcielibyśmy wrócić do czasów walki z religią w szkole - oświadczył purpurat.

Pod naciskiem Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, minister Legutko zmienił swoje wcześniejsze stanowisko i zatwierdził decyzję o wliczaniu ocen z religii do średniej końcoworocznych wyników w nauce.

Przeciwko temu postanowieniu zaprotestował Klub Parlamentarny SLD. Przewodniczący Sojuszu, Wojciech Olejniczak, zapowiedział złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją ministerialnego rozporządzenia.

Olejniczak zaznaczył, że w opinii SLD, ocena z religii w ogóle nie powinna się znajdować na świadectwie, ponieważ jest przedmiotem nadobowiązkowym. Oznacza to - jak powiedział lider SLD - że mamy również do wyboru inne przedmioty nadobowiązkowe, i z tej racji ocena z przedmiotów nadobowiązkowych nie może być brana do średniej.

Zdaniem Olejniczaka - wybór między religią, a etyką jest iluzoryczny, bo w większości szkół - ok. 90 proc. - młodzież etyki wybrać nie może, bo tam takich lekcji nie ma.

Powołując się na wytyczne Episkopatu, podkreślił, że ocena z religii jest nie tylko oceną wiedzy religijnej, ale też praktyk religijnych, co jest dyskryminujące dla tych, którzy z tych praktyk nie korzystają. Olejniczak zwrócił także uwagę na brak przygotowania wielu księży do pracy w placówkach oświatowych.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku