RACJA Polskiej Lewicy apeluje do ministra Legutki

[2007-08-20 12:55:48]

RACJA Polskiej Lewicy zaapelowała do ministra edukacji narodowej prof. Ryszarda Legutki o wydanie rozporządzenia, które zobowiązywałoby do nieumieszczania oceny z religii na świadectwie szkolnym i niewliczania jej do średniej ocen. Zdaniem przedstawicieli Racji, umieszczenie informacji o tym, czy uczeń uczęszczał na katechezę na świadectwie szkolnym, w szczególności zaś na świadectwie maturalnym, narusza Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Konstytucję RP, a nawet konkordat, które gwarantują wolność i tajemnicę wyznania.

RACJA Polskiej Lewicy chce, aby nowy minister edukacji narodowej wydał rozporządzenie, aby ocena z religii była umieszczana na oddzielnym, wydawanym na życzenie ucznia świadectwie i aby nie miała żadnego związku ze średnią ocen.

Ryszard Legutko tuż po objęciu stanowiska ministra edukacji narodowej zadeklarował, że jest sceptyczny wobec, przeforsowanego przez swojego poprzednika - Romana Giertycha, pomysłu wliczania oceny z religii do średniej ocen. Wypowiedź Legutki wywołała duże poruszenie - politycy Ligi Polskich Rodzin zagrozili nawet złożeniem wniosku o udzielenie ministrowi wotum nieufności. W minioną niedzielę w sprawie tej wypowiadali się hierarchowie Kościoła katolickiego, którzy zapewniali, że ocena z religii będzie wliczana do średniej ocen. Podobną deklarację złożył na antenie telewizji TVN24 wicepremier Przemysław Gosiewski.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


25 czerwca:

1678 - Wenecjanka Elena Cornaro Piscopia jako pierwsza kobieta otrzymała stopień naukowy doktora.

1903 - W Motihari w Bengalu urodził się George Orwell (właśc. Eric Arthur Blair), pisarz, socjalista; walczył w czasie wojny domowej w Hiszpanii w szeregach Milicji Robotniczej POUM.

1905 - Rewolucja 1905: Starcia z rosyjskim wojskiem w Częstochowie; 20 zabitych.

2003 - Holenderskie feministki z organizacji Kobiety na falach wpłynęły statkiem Langenort do portu we Władysławowie.

2005 - Bułgaria: Opozycyjna koalicja lewicowa wygrała wybory parlamentarne.

2021 - Mongolia: Uchnaagijn Chürelsüch (MPL) został prezydentem.


?
Lewica.pl na Facebooku