PiS odkrywa karty

[2007-08-25 22:43:19]

Prawo i Sprawiedliwość nieoficjalnie zainaugurowało kampanię wyborczą. Gdańska hala Olivia stała się 25 sierpnia 2007 r. gospodarzem specjalnej konwencji PiS-u przed bardzo prawdopodobnymi wyborami parlamentarnymi.

Na konwencję przybyło ok. 2 tys. członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, dowiezionych z całej Polski na tę okazję wynajętymi autokarami. Mimo to można było znaleźć wolne miejsca na sali. Widoczne były flagi polskie, Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, Kaszub, a także "Solidarności".

Konwencja rozpoczęła się parę minut po 13.00 odśpiewaniem hymnu narodowego Polski. Następnie przemówienia rozpoczęli specjalnie zaproszeni goście. Przemawiali kolejno: Jan Olszewski, premier Polski w latach 1991-92, obecnie doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów w rządzie obecnego premiera Jarosława Kaczyńskiego, dawna liderka Platformy Obywatelskiej, Zbigniew Religa, minister zdrowia w rządzie Kaczyńskiego, Janusz Wojciechowski, eurodeputowany i prezes PSL "Piast" oraz Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi i dawny lider ZChN.

Przemówienia wszystkich mówców były wielokrotnie zagłuszane brawami i okrzykami. Skandowano hasło "Zwyciężymy". Punkt kulminacyjny nastąpił, kiedy ok. godz. 15.00 na mównicę wszedł Jarosław Kaczyński. Premier skupił się w swoim przemówieniu na przedstawianiu wizji swojej polityki.

Najważniejsza jest według Kaczyńskiego budowa nowej IV Rzeczypospolitej przez rząd nieuwikłany we wszelkie układy. Należy odrzucić dotychczasowy system - tzw. "postkomunizm", rozumiany jako słabe i niezdolne do działania, "miękkie" państwo, podobne do krajów Trzeciego Świata. Do tego potrzebna jest dekomunizacja i deubekizacja. Premier postuluje hasło silnego państwa, które zapewnia obywatelom bezpieczeństwo międzynarodowe, wewnętrzne, socjalne oraz bezpieczeństwo obywateli od działań instytucji władzy. Jednak w wizji premiera to wszystko nie wystarcza. Państwo musi stać się "państwem solidarnym", które będzie wyrównywać szanse społeczne, a dodatkowym spoiwem społecznym powinno stać się wyznanie katolickie oraz patriotyzm.

Jednak najważniejszym akcentem przemówienia była zapowiedź budowy szerokiej koalicji różnorodnych ugrupowań politycznych mających na celu zwycięstwo w nadchodzących wyborach. Przedstawiciele właśnie tych środowisk przemawiali na konwencji rządzącej partii. Jarosław Kaczyński wykluczył koalicję z jakimkolwiek ugrupowaniem politycznym obecnie zasiadającym w parlamencie.

W pilnowaniu porządku w czasie wydarzenia, oprócz funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, pomagali również pracownicy wrocławskiej firmy Impel, oskarżanej o nagminne łamanie praw pracowniczych.

Szymon Andrzejewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 czerwca:

1878 - W Maziarni k. Chełma urodził się Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.

1883 - W Krakowie urodził się Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.

1892 - Urodził się Edward H. Carr, brytyjski historyk, dziennikarz i teoretyk stosunków międzynarodowych. marksista.

1896 - W Argentynie powstała Partia Socjalistyczna (Partido Socialista).

1900 - Urodził się Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta. W okresie międzywojennym działacz lewicowy. Autor "Dlaczego jestem socjalistą?". Po wojnie - w PZPR.

1919 - Została powołana Międzynarodowa Organizacja Pracy.

1924 - Powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.

1929 - W Poznaniu urodził się Alfred Miodowicz, hutnik, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.

1936 - Śmiercią samobójczą zmarł Aleksander Berkman, amerykański działacz anarchistyczny.

1937 - Na łamach „Robotnika” ukazała się deklaracja Legionu Młodych-Frakcji o zaprzestaniu działalności i przystąpieniu do PPS.

1937 - W Wiedniu zmarł Max Adler, wybitny działacz ruchu robotniczego, czołowy przedstawiciel austromarksizmu.

1942 - Wincenty Markowski został przedstawicielem Polskich Socjalistów w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym.

1948 - Wykluczenie Jugosławii z Kominformu.

1950 - Sejm PRL przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.

1960 - Władze Kuby dokonały konfiskaty i nacjonalizacji amerykańskich rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych na jej terytorium.

1967 - Izrael zaanektował należacą do Jordanii i zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Okupuje ją do dziś.

1974 - W kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach doszło do wybuchu metanu – zginęło 34 górników.

2009 - W wyniku wojskowego zamachu stanu w Hondurasie od władzy odsunięto lewicowego prezydenta Manuela Zelayę.

2013 - Na placu Taksim w Stambule rozpoczął się antyrządowy protest, który ogarnął w następnych dniach inne miasta i regiony Turcji.

2020 - Zmarł Mimi Soltysik, amerykański polityk i muzyk, współprzewodniczący Socjalistycznej Partii USA

2020 - Zmarła Shen Jilan, chińska polityczka, delegatka do Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (1954–2020)


?
Lewica.pl na Facebooku