Stowarzyszenie ATTAC o strajku w kieleckim MPK

[2007-08-30 15:06:29]

Stowarzyszenie ATTAC w Kielcach wydało oświadczenie, w którym wyraża swoje poparcie dla strajkujących kierowców Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Działacze ATTAC krytykują także postawę władz miasta wobec strajkującej załogi, a także wydarzenia z nocy 28/29 sierpnia, kiedy to ochrona przemocą usuwała z terenu zajezdni autobusowej protestujących kierowców. Stowarzyszenie ATTAC nazywa te wydarzenia "skandalem przypominającym czarne dni stanu wojennego".

Szczególnym oburzeniem napawają nas wydarzenia, które rozegrały się w nocy wtorku na środę. Grupa ochroniarzy, wynajęta przez miejskie władze, zaatakowała w zajezdni na osiedlu Pakosz pilnującą zakładowego majątku, strajkującą załogę. Zaszokowanych i bezbronnych ludzi szarpano, bito i wywlekano na zewnątrz bazy. Niszczono również majątek MPK – wybijano szyby i wyważano drzwi. W godzinach porannych doszło do kolejnych zajść, tym razem jednak to pracownicy MPK odbili swój zakład pracy z rąk ochroniarzy. Fakt, że przedstawiciele władz samorządowych użyli wobec mieszkańców Kielc siły, jest wyjątkowo bulwersujący. Wygląda na to, że kieleccy samorządowcy minęli się z powołaniem – zamiast służyć społeczeństwu, stosują wobec niego przemoc. A wydawać by się mogło, że czasy pacyfikacji pracowniczych protestów już dawno odeszły w Polsce do niechlubnej historii - czytamy w oświadczeniu ATTAC.

Działacze kieleckiego ATTAC wezwały władze miasta do zadbania o los pracowników MPK i mieszkańców Kielc i do podjęcia "konstruktywnych negocjacji" w celu osiągnięcia porozumienia ze strajkującymi.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku