Konwencja programowa LiD
[2007-09-09 23:24:31]
![]() Lewica i Demokraci proponują m.in. "przywrócenie zasad i mechanizmów państwa demokratycznego" oraz obronę Konstytucji III RP. Liderów koalicji przerażają również coraz częstsze "naruszanie praw i wolności obywateli", wśród których mowa jest m.in. o homoseksualistach, jak i (podpunkt 12) "osobach prowadzących działalność gospodarczą". W części zatytułowanej "Polska bezpieczeństwa socjalnego" autorzy programu krytycznie odnieśli się m.in. do wprowadzonego przez rząd PiS becikowego, zamiast którego powinny się pojawić, ich zdaniem, "nowatorskie rozwiązania legislacyjne". Wiele miejsca poświęcono kwestii służby zdrowia, gdzie postulowano przede wszystkim podniesienie płac lekarzom i pielęgniarkom, zaś 30 proc. podwyżki bieżącego roku uznano za "nie wyrównujące dysproporcji w wynagrodzeniach lekarzy i pielęgniarek w stosunku do przeciętnej płacy". Krytyka rządów PiS to istotny element również części programu zatytułowanej "Polska silnej, stabilnej i nowoczesnej gospodarki". Zarzuty dotyczy tu m.in. wstrzymania prywatyzacji oraz zamrożenie akcesji Polski do Europejskiej Unii Walutowej. Zdaniem autorów programu obecnie nadmiar regulacji prawnych blokuje polską przedsiębiorczość. Wśród postulatów pojawia się m.in.: "zwolnienie na 3 lata pracodawców z opłat na ubezpieczenia społeczne w odniesieniu do rodziców powracających do pracy z urlopów wychowawczych bądź macierzyńskich (rodzicielskich) oraz w stosunku do absolwentów szkół i uczelni". Liderzy koalicji zapewniają także, że ich celem jest przyspieszenie procesów prywatyzacyjnych. Koalicja Lewicy i Demokratów zaprezentowało główne hasło wyborcze "Dobre rządy, zamiast głupich wojen." Jak wyjaśnił lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej Wojciech Olejniczak koalicja chce w ten sposób pokazać: "pokazać normalność, spokój, którego w ostatnich dwóch latach tak bardzo nam brakowało." Władysław Frasyniuk skrytykował byłą minister finansów Zytę Gilowską, która jego zdaniem "ze swoich deklaracji nie zrobiła nawet 10 proc.". Na konwencji wypowiadała się również Magdalena Środa, która zaprotestowała przeciwko polityce "wykluczania" poszczególnych grup społecznych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?