Pakistan: Trudna sytuacja generała Musharrafa
[2007-09-19 00:08:15]
![]() Sprawujący dyktatorską władzę od zamachu stanu w 1999 roku 64-letni Musharraf znajduje się ostatnio w bardzo trudnej sytuacji. Powszechnie uważa się, że demonstracyjne zrzucenie munduru ma sprawić wrażenie "powrotu do demokracji". Nadzieje na polityczną odwilż są jednak nikłe i prognozuje się, iż Musharraf nadal sprawowałby autorytarne rządy, a wystąpienie z wojska jest tylko gestem bez pokrycia. Generał jest postacią wysoce kontrowersyjną. Z jednej strony uważa się go za świeckiego i reformatorskiego przywódcę, który chroni Pakistan przed rządami fundamentalistów. Z drugiej jest przedmiotem ciężkiej krytyki za dojście do władzy drogą obalenia demokratycznie wybranych władz oraz dużą skalę represji politycznych. Jego ciężkie położenie polega na atakach ze wszystkich stron politycznego spektrum. Poza fundamentalistami przodują w nich siły postępowe, nie mogące przebaczyć mu zamachu stanu ani dyktatorskich rządów. Sytuację prezydenta utrudnia ochłodzenie relacji ze Stanami Zjednoczonymi, za których wiernego sojusznika dotychczas uchodził. Kwestia jego reelekcji leży w rękach parlamentu (oczywiście zależnego), a więc wydaje się ona prawie pewna. Jednak prognozuje się, iż odcinając się od armii, która sprawowała rządy przez większą część czasu od uzyskania niepodległości, jeszcze bardziej osłabi jego pozycję. Trudno dziś z całą pewnością przewidzieć, jaki obrót przybiorą sprawy zarówno w wypadku utrzymania się u władzy generała, jak i jego odejścia (dobrowolnego lub pod przymusem). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
29 czerwca:
1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawił się czasownik "socialiser".
1893 - W Wilnie rozpoczęła się narada działaczy socjalistycznych, przyjęta później jako I Zjazd PPS.
1925 - Urodził się Giorgio Napolitano, działacz Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), następnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent Włoch.
1930 - W Krakowie obradował zwołany przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu; po jego zakończeniu odbył się na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysięcy robotników i chłopów.
1945 - Urodziła się Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Brała udział w rewolcie studenckiej w Paryżu w 1968. W 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.
1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanisław Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodniczącym CKW.
1951 - Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła Konwencję w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.
1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.
1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygrała wybory prezydenckie na Islandii, zostając pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.
1981 - Hu Yaobang został sekretarzem generalnym KPCh.
1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu, został skazany przez turecki sąd na karę śmierci.
?