Pakistan: Trudna sytuacja generała Musharrafa
[2007-09-19 00:08:15]
![]() Sprawujący dyktatorską władzę od zamachu stanu w 1999 roku 64-letni Musharraf znajduje się ostatnio w bardzo trudnej sytuacji. Powszechnie uważa się, że demonstracyjne zrzucenie munduru ma sprawić wrażenie "powrotu do demokracji". Nadzieje na polityczną odwilż są jednak nikłe i prognozuje się, iż Musharraf nadal sprawowałby autorytarne rządy, a wystąpienie z wojska jest tylko gestem bez pokrycia. Generał jest postacią wysoce kontrowersyjną. Z jednej strony uważa się go za świeckiego i reformatorskiego przywódcę, który chroni Pakistan przed rządami fundamentalistów. Z drugiej jest przedmiotem ciężkiej krytyki za dojście do władzy drogą obalenia demokratycznie wybranych władz oraz dużą skalę represji politycznych. Jego ciężkie położenie polega na atakach ze wszystkich stron politycznego spektrum. Poza fundamentalistami przodują w nich siły postępowe, nie mogące przebaczyć mu zamachu stanu ani dyktatorskich rządów. Sytuację prezydenta utrudnia ochłodzenie relacji ze Stanami Zjednoczonymi, za których wiernego sojusznika dotychczas uchodził. Kwestia jego reelekcji leży w rękach parlamentu (oczywiście zależnego), a więc wydaje się ona prawie pewna. Jednak prognozuje się, iż odcinając się od armii, która sprawowała rządy przez większą część czasu od uzyskania niepodległości, jeszcze bardziej osłabi jego pozycję. Trudno dziś z całą pewnością przewidzieć, jaki obrót przybiorą sprawy zarówno w wypadku utrzymania się u władzy generała, jak i jego odejścia (dobrowolnego lub pod przymusem). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
12 maja:
1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.
1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.
1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.
1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.
1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.
2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.
?