Po raz piętnasty odrzucono wniosek Tajwanu o włączenie do Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgromadzenie Ogólne orzekło bez głosowania o wykluczeniu tego punktu z harmonogramu prac. Chińscy politycy. uważający wyspę za integralną część swojego kraju, nie kryją zadowolenia z tej decyzji.
Prezydent Tajwanu Chen Shui-bian ubolewa nad bagatelizowaniem pozycji swojego kraju na scenie międzynarodowej i zamierza zorganizować w marcu referendum potwierdzającym społeczne przyzwolenie dla wstąpienia do ONZ. W ostatnią sobotę ponad 400 tys. Tajwańczyków demonstrowało w stolicy w wyrazie poparcie dla wniosku.
Od 1971 roku Tajwan nie ma swojej reprezentacji w organizacji, która zrzesza praktycznie wszystkie kraje świata. Członkowstwo oznaczałoby uznanie niepodległości i suwerenności wyspy na arenie międzynarodowej, co wyjaśniłoby wreszcie status prawny tego regionu.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.