Warszawa: "Prawo do mieszkania - prawem człowieka" (akt.)
[2007-09-29 19:28:20]
![]() Konferencje organizowały Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów oraz Kampania Mieszkanie Prawem nie Towarem przy wsparciu CK-LA i Młodych Socjalistów Jarosław Urbański z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza mówił o sytuacji w Poznaniu, gdzie ok. 40 proc. lokatorów ma problemy z czynszem, ze względu na ich wysokość. Mówił również o rozpadaniu sie miasta na enklawy dla ludzi bogatych i całą resztę. Omówił też pasożytniczy charakter wielu zamkniętych osiedli, znajdujących sie poza miastem, które nie płacą na rzecz miasta ani grosza, a korzystają z jego infrastruktury. Mówił również o szybko rosnących cenach mieszkań oraz wzrastającej liczbie branych w bankach kredytów na zakup mieszkań. Jego zdaniem przy kryzysie takim jak miał miejsce w USA czy Wielkiej Brytanii sytuacja osób, które wzięły kredyty może stać się tragiczna, bo ich mieszkania należą nie do nich, a do banku. Grzegorz Ilnicki z Młodych Socjalistów przedstawił przykłady z Gdańska, gdzie problem jest poważny - ponieważ ponad 50 proc. lokatorów ma problemy z opłaceniem czynszów, a budynki są w fatalnym stanie technicznym. Jakub Grzegorczyk oraz Andrzej Smosarski z Czerwonego Kolektywu-Lewicowej Alternatywy oraz WSL przedstawili sytuację w Warszawie, gdzie urzędnicy traktują lokatorów mieszkań komunalnych i spółdzielczych jako zbędny dodatek, a miasto w ostatnich latach wyprowadziło na rynek ponad 10 tysięcy mieszkań komunalnych. Według nich, Ratusz planuje podzielić miasto na strefy, gdzie czynsz w mieszkaniach komunalnych będzie zależny od umiejscowienia mieszkania. Im bliżej centrum i infrastruktury komunikacyjnej, tym czynsze będą wyższe. Zdaniem prelegentów jest to cicha próba eksmisji lokatorów, którzy ze względu na sytuację ekonomiczną nie będą w stanie opłacić czynszu, a urzędnicy wyprowadzając mieszkania na rynek pozbędą się problemu. Socjolog Katarzyna Rakowska przedstawiła dogłębną analizę mieszkalnictwa komunalnego i spółdzielczego na warszawskiej Woli. Omówiła też podejście urzędników do spraw lokatorskich wymieniając przykłady traktowania osób biednych jako marginesu społecznego. Skrytykowała politykę mieszkaniową samorządu i jego brak współpracy z innymi instytucjami. Przedstawiła także skomplikowaną oraz długotrwałą procedurę, którą musi przejść w Warszawie osoba starająca się o lokal socjalny. Podczas konferencji zaprezentowano też pytania dotyczące polityki mieszkaniowej, jakie chce zadać kampania MPnT kandydatom na posłów w zbliżających się wyborach parlamentarnych. 30 września o godzinie 14.00 pod pomnikiem Kopernika rozpocznie się demonstracja pod hasłami "Prawo do mieszkania - prawem człowieka", "Dość podwyżek czynszów" oraz "Chcemy tanich, społecznych mieszkań". Więcej informacji o Międzynarodowym Dniu Lokatora tutaj. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
10 maja:
1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.
1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.
1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.
1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.
1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.
1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.
1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.
1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.
1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.
1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.
2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.
?