OPZZ listy pisze... do Donalda Tuska

[2007-10-10 10:27:55]

Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz wystosował list otwarty do przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska. Związkowcy zaapelowali w ten sposób o odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące stosunku jednej z najsilniejszych partii politycznych do problemów świata pracy.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zapoznało się z programami wyborczymi głównych ugrupowań politycznych uczestniczących w obecnych wyborach parlamentarnych pod kątem problemów będących w zakresie działania związków zawodowych. Postanowiliśmy zwrócić się z prośbą do tych ugrupowań politycznych o wyjaśnienie niektórych szczegółowych zagadnień. (...) Zwracam się do Pana z prośbą o udzielenie dodatkowych wyjaśnień w sprawie programu Platformy Obywatelskiej "Polska Obywatelska – podstawy programu politycznego Platformy Obywatelskiej RP" - czytamy w liście.

OPZZ zaniepokoiła w szczególności deklaracja chęci PO "twardego rozprawienia się z przyczynami paraliżu przedsiębiorczości". Związkowcy pytają, czy PO skrywa pod tym hasłem propozycję likwidacji związków zawodowych, albo ograniczenia uprawnień związków zawodowych i innych instytucji ochronnych prawa pracy.

OPZZ jest także zaniepokojone planami PO co do zniesienia możliwości wspólnego opodatkowania małżonków (zdaniem związkowców ta instytucja niweluje dysproporcje w dochodach kobiet i mężczyzn i wspiera rodzinę) oraz wprowadzenia podatku liniowego (związkowcy uważają, że takie posunięcie zwiększy obciążenia fiskalne dla najuboższych, natomiast zmniejszą je tylko dla najbogatszych).

Związkowców niepokoi także znajdująca się w programie PO zapowiedź obniżania wydatków na politykę społeczną oraz likwidacji wielu instytucji realizujących zadania tej polityki. OPZZ pyta, jakie podmioty przejmą wykonywanie zadań zlikwidowanych instytucji, takich jak np.: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych czy Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

OPZZ pyta także, czy PO chce także zrównać i wydłużyć wiek emerytalny do 67 lat. Związkowców interesuje również stosunek PO do praw nabytych pracowników, ponieważ partia zapowiada zlikwidowanie możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury oraz znieść tzw. emerytury górnicze. Wreszcie, OPZZ jest także oburzone zapowiedzią wspierania elastycznych form zatrudniania, stąd pyta, czy PO chce dalej osłabiać i tak już słabą pozycję pracownika na rynku pracy.

Według OPZZ, propozycje programowe Platformy Obywatelskiej postulują odejście od zapisanej w Konstytucji RP zasady solidaryzmu społecznego. Związkowcy pytają, czy PO chce to naprawdę zrealizować i jak chce to zrobić. Związkowcy pytają PO także o jej stosunek do międzynarodowych aktów prawnych wprowadzających rozwiązania prosocjalne, takie jak np.: Zrewidowana Europejska Karta Społeczna, Karta Praw Podstawowych UE czy Konwencja nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz zapowiada, że otrzymane od Donalda Tuska odpowiedzi na postawione pytania zostaną przekazane do wiadomości "szerokim rzeszom związkowców".

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku