Niemcy: Zjazd SPD

[2007-10-27 04:06:11]

Kurt Beck został wybrany ponownie – przejął kierownictwo partii w 2006 r., po rezygnacji Matthiasa Platzecka – szefem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Otrzymał poparcie 95,5 proc. delegatów na zjazd SPD w Hamburgu. Na jego zastępców wybrano ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera (85,5 proc.), ministra finansów Peera Steinbruecka (75,4 proc.) oraz przedstawicielkę lewicowego skrzydła partii Andreę Nahles (74 proc.).

Szef SPD skrytykował "drapieżny kapitalizm" oraz zarzucił chadekom (koalicyjny partner), że nie pożegnali się z "neoliberalnymi mrzonkami". Zwrócił uwagę, że nie wszyscy korzystają z owoców obecnego ożywienia gospodarczego i zapowiedział, że jego partia będzie zabiegała o sprawiedliwszy podział majątku. Chodzi o zmiany tam, gdzie zagrożona jest godność osobista człowieka – podkreślił.

Beck wyraził wolę wprowadzenia minimalnego wynagrodzenia. Jest także zwolennikiem złagodzenia przepisów ograniczających okres wypłacania zasiłków dla bezrobotnych oraz o podniesieniu wieku emerytalnego.

Szef SPD opowiedział się za UE jako federalnym i socjalnym związkiem państw. Podkreślił, że niemieccy socjaldemokraci dążą do "prawdziwej europejskiej konstytucji", a traktat reformujący jest tylko jednym z etapów prowadzących do tego celu.

Socjaldemokraci chcą także podjąć kolejną próbę doprowadzenia do delegalizacji neofaszystowskiej NPD.

Piotr Grudka


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


27 czerwca:

1869 - W Kownie urodziła się Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet.

1875 - Zjazd zjednoczeniowy niemieckiej socjaldemokracji w Gotha. We wspólną partię łączą się niemieccy zwolennicy Marksa i Lassalle'a.

1880 - Urodziła się Helen Keller, amerykańska głuchoniewidoma pisarka, pedagożka i działaczka społeczna. Była członkinią Socjalistycznej Partii Ameryki i związku zawodowego Robotników Przemysłowych Świata. Działała na rzecz praw wyborczych kobiet, praw pracowni

1893 - USA: Krach na giełdzie nowojorskiej.

1905 - Doszło do buntu załogi na pancerniku rosyjskiej floty czarnomorskiej Potiomkin.

1947 - Urodził się Tron Øgrim, norweski pisarz, dziennikarz i lewicowy działacz polityczny.

1952 - Gwatemala: Postępowy prezydent Jacobo Arbenz ogłosił reformę rolną.

1960 - Zmarł Harry Pollitt, brytyjski działacz komunistyczny. Współzałożyciel KP Wlk. Brytanii w 1920, od 1956 jej przewodniczący.

1969 - USA: Stonewall riots – nowojorskie zamieszki, które wybuchły na tle dyskryminacji mniejszości seksualnych po ataku policji na pub "Stonewall Inn". Zapoczątkowało to amerykański i światowy ruch walki o prawa mniejszości seksualnych.

1973 - Zmarł Earl Browder, przywódca Partii Komunistycznej USA w latach 1932-45.

1978 - Pierwszy Polak w kosmosie - w locie statku kosmicznego Sojuz 30 uczestniczył Mirosław Hermaszewski.

1993 - Irak: USA zbombardowały siedzibę irackiego wywiadu - na Bagdad spadły 23 pociski "Tomahawk".

2010 - Na Islandii zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.

2010 - Umiarkowani członkowie partii Synaspismós opuścili koalicję SYRIZA i utworzyli partię Demokratyczna Lewica (DIMAR).

2013 - Kevin Rudd (ALP) został po raz drugi premierem Australii.

2019 - Socjaldemokratka Mette Frederiksen objęła urząd premiera Danii.

2020 - Zmarł Belaid Abdessalam, algierski polityk Frontu Wyzwolenia Narodowego, minister, premier Algierii (1992–1993)


?
Lewica.pl na Facebooku