Warszawa: SdPl i Zieloni 2004 wolą park niż nowy kościół
[2007-10-27 19:14:44]
Pomysł z kościołem przy Kopie Cwila jest irracjonalny. W zamieszkałej przez 150 tysięcy mieszkańców dzielnicy jest już 11 kościołów katolickich, mieszkańcy poprzez protesty jasno wyrażają swoje zdanie na temat postawienia kolejnego. Z powodu wzmożonych inwestycji na Ursynowie powoli zmniejsza się ilość terenów zielonych. Zrealizowanie tego pomysłu oznaczałoby zagrabienie przestrzeni rozrywki i odpoczynku dla wszystkich mieszkańców. Gdzie rodzice będą uczyć dzieci zjeżdżać na sankach? - powiedział Bartłomiej Kozek, współprzewodniczący warszawskiego koła Zielonych 2004. Kościół nie jest miejscem, gdzie można pospacerować z psem, pooddychać świeżym powietrzem czy pograć w badmintona. W ten sposób pogarsza się jakość życia ludzi. W Warszawie coraz mniej jest przestrzeni należącej do nas wszystkich, niezależnie od płci, koloru skóry czy wyznania. Jeśli hierarchia nie będzie w stanie tego zrozumieć, wtedy liczymy na wykupienie przez miasto spornej działki - stwierdziła natomiast Irena Kołodziej, współprzewodnicząca warszawskich Zielonych 2004. 25 października odbyła się, na wniosek radnych SdPl, specjalna sesja rady dzielnicy Ursynów. Wzięło w niej udział wielu mieszkańców dzielnicy - zarówno zwolenników nowego kościoła, jak i zwolenników przeznaczenia terenów pod park. Między członkami antagonistycznych grup doszło do utarczek słownych. Ostatecznie radni zdecydowali się przyjąć projekt, w którym nie kwestionują prawa Kościoła do działki pod Kopą Cwila, ale zwracają się również do prezydent Warszawy o przekazanie kurii rzymskokatolickiej innej działki pod budowę świątyni. Radni SdPl zapowiadają, że będą w dalszym ciągu monitorować sprawę. Zieloni 2004 uważają natomiast, że sprawy nie powinno pozostawiać się w gestii samorządu i kurii. Uważają oni, że mieszkańcy dzielnicy powinni mieć możliwość wypowiedzenia się w sprawie przeznaczenia terenów pod Kopą Cwila w specjalnym referendum. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Opolu!
- Opole, ul. Kopernika 13
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
- Zandberg we Wrocławiu!
- Wrocław, Rynek
- 13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Zandberg w Krakowie!
- Kraków, Mały Rynek
- 14 maja (środa), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
13 maja:
1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.
?