Parlament Europejski przyjął 23 października nowelizację unijnych regulacji w zakresie produkcji i stosowania pestycydów, zaostrzając kryteria dopuszczania do obrotu chemikaliów do produkcji środków ochrony roślin.
Przyjęto też regulacje dotyczące przypadków dopuszczenia oprysków z powietrza, powszechnie stosowanych do ochrony upraw winorośli i lasów.
Za przyjęciem regulacji proponowanych przez komisje opowiadali się w Parlamencie Europejskim Młodzi Socjaliści, którzy prowadzili na jego terenie akcję informacyjną o szkodliwości pestycydów. Korzystając z wsparcia specjalistów z Akademii Rolniczej w Krakowie oraz organizacji ekologicznych zdołano przedstawić dowody na szkodliwość tych substancji, która w efekcie przekłada się na ludzkie zdrowie.
Akcja Młodych Socjalistów była odpowiedzią na zmasowane działania lobbystów reprezentujących producentów pestycydów z całej Europy.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.