Rosja: Kasparow wzywa do bojkotu wyborów

[2007-11-04 19:16:41]

Lider koalicji rosyjskich ruchów opozycyjnych "Inna Rosja" Garri Kasparow (na zdjęciu) wezwał obywateli do aktywnego bojkotu wyborów do Dumy Państwowej. Ma to być - według niego - protest przeciwko wyborom, które "są już z góry rozstrzygnięte".

Kasparow apeluje, aby iść na wybory, podrzeć kartę wyborczą i taką wrzucić do urny. Jego zdaniem, liczba zniszczonych kart do głosowania zostanie odnotowana w statystykach i będzie świadczyć o skali protestu przeciwko coraz bardziej niedemokratycznej sytuacji w kraju. Kasparow uważa, że po zniesieniu możliwości głosowania przeciwko wszystkim kandydatom, zniszczenie karty wyborczej jest obecnie jedyną możliwą formą protestu.

Koalicja "Inna Rosja" zapowiada także dwie antyrządowe demonstracje. 24 listopada przeciwnicy Władimira Putina i proprezydenckiej "Jednej Rosji" zbiorą się w Moskwie, a dzień później - w Sankt Petersburgu.

"Inna Rosja" skupia szereg niewielkich ruchów politycznych o rozmaitej proweniencji i orientacji ideologicznej, których głównym spoiwem jest sprzeciw wobec rządów Putina. Choć koalicja zyskała duży rozgłos medialny, to jednak okazała się zbyt słaba, aby zarejestrować kandydatów w zaplanowanych na 2 grudnia wyborach do Dumy Państwowej.

Udało się to natomiast 11 innym organizacjom. W wyborach wezmą udział: Partia Socjalnej Sprawiedliwości (Partija Socialnoj Sprawedliwosti - ugrupowanie centrolewicowe; w 2003 roku zdobyło, startując w koalicji z Partią Rosyjskich Emerytów, 3,1 proc. głosów), Agrarna Partia Rosji (Agrarnaja Partija Rossii - w 2003 roku zdobyła 3,6 proc. głosów), Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (Liberal'no-Demokraticzeskaja Partija Rossii - nacjonalistyczne ugrupowanie Władimira Żyrinowskiego, "trzecia siła" w wyborach 2003 roku z 11,5 proc. głosów), Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (Kommunisticzeskaja Partija Rossijskoj Federacii - ugrupowanie Giennadija Ziuganowa zdobyło w 2003 roku 12,6 proc. głosów), "Sprawiedliwa Rosja" (Sprawedliwaja Rossija - ugrupowanie o charakterze socjalno-narodowym, następczyni Ojczyzny; w 2003 roku uzyskała 9 proc. głosów - w tym roku startuje wzmocniona Partią Rosyjskich Emerytów, Rosyjską Partią Życia i Ludową Partią Federacji Rosyjskiej), "Jedna Rosja" (Edinaja Rossija - zwyciężczyni wyborów w 2003 roku z 37,6 proc. głosów), JABŁOKO (ugrupowanie liberalne, które w 2003 roku zdobyło tylko 4,3 proc. głosów), Sojusz Sił Prawicowych (Sojuz Prawych Sil - konserwatywne ugrupowanie; w 2003 roku uzyskało 4 proc. głosów), a także trzy inne ugrupowania: startująca po raz pierwszy "Siła Obywatelska", "Patrioci Rosji" oraz Demokratyczna Partia Rosji.

Rejestracji list wyborczych odmówiono Partii Zielonych Rosji (startowali w 2003 roku, zdobywając 0,42 proc. głosów), ponieważ na listach poparcia dla niej znaleziono aż 18 proc. sfałszowanych podpisów. Tymczasem rosyjskie prawo wyborcze zezwala, aby na listach poparcia znajdowało się co najwyżej 5 proc. fałszywych podpisów. Z tego przepisu skorzystały Agrarna Partia Rosji i "Siła Obywatelska". Fałszywe podpisy znaleziono także w dokumentach dostarczonych przez Partię Pokoju i Jedności oraz Unię Ludową. Sprawę tych dwóch komitetów wyjaśniać będzie prokuratura i to od wyników jej dochodzenia będzie zależało, czy ugrupowania te wezmą udział w wyborach parlamentarnych.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku