Czechy: Wewnętrzna opozycja krytykuje kierownictwo KSČM

[2007-11-08 11:17:44]

Dziennik "Právo" informuje, że kierownictwo Komunistycznej Partii Czech i Moraw (Komunistická Strana Čech a Moravy) - trzeciej siły czeskiej sceny politycznej - musi stawić czoła ostrej krytyce ze strony wewnątrzpartyjnej opozycji. Powodem krytyki, jaką zbiera przewodniczący Vojtěch Filip (na zdjęciu) i wiceprzewodniczący Jiří Dolejš, jest przedstawiony przez nich dokument programowy "Socjalizm XXI Wieku" - propozycja nowego manifestu programowego partii.

Opozycja wewnątrzpartyjna - określana przez komentatorów "Práva" jako "twarde jądro" i "skrzydło konserwatywne" - zorganizowała niedawno w Pradze konferencję, do materiałów z której dotarł dziennik. Głoszono tam, że kierownictwo miałoby odejść z partii, ponieważ "prezentuje się jako socjaldemokratyczne". Zaprezentowany przez Filipa i Dolejša dokument programowy został natomiast określony jako "antysocjalistyczny, rewizjonistyczny i drobnoburżuazyjny", który nie przystaje do momentu historycznego, ponieważ "świat znajduje się na progu kryzysu kapitalizmu i trzeciej wojny światowej". Szczególnie soczyste określenia padały pod adresem wiceprzewodniczącego Dolejša, który został określony jako "protagonista światowego antykomunizmu i syjonizmu".

Stwierdzenia, które padły podczas konferencji opozycji, skomentowali liderzy KSČM. Komunistyczny senator i były wiceprzewodniczący partii Vlastimil Balín powiedział, że autorami krytyki "są ludzie, których horyzonty myślowe tkwią w latach siedemdziesiątych, w dobie normalizacji". Dziennikarze "Práva" zaznaczają jednak, że w opozycyjnej konferencji brali udział głównie działacze zdelegalizowanej młodzieżowej organizacji komunistycznej i działacze praskich struktur KSČM.

Słów wewnątrzpartyjnej opozycji nie chciał komentować Jiří Dolejš. Powiedział tylko, że "o poziomie krytyki świadczy dobór używanego przez jej autorów słownictwa".

Więcej powiedział przewodniczący KSČM - Vojtěch Filip. Dziennikarzom rzekł, iż cieszy się z wewnątrzpartyjnej dyskusji i przypomniał, że sam niedawno wzywał członków partii do aktywnej debaty nad przedstawionym programem "Socjalizm XXI Wieku", tak aby podczas przyszłorocznego zjazdu partii mogła zostać przyjęty najlepsza i najbardziej adekwatna wersja dokumentu.

Zjazd KSČM odbędzie się w kwietniu przyszłego roku w Hradec Králové.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku