Szyszkowska: Po wyborach w Kuźnicy

[2007-11-16 10:04:24]

Sytuacja w Polsce przypomina stan chaosu. Przeprowadzane co dwa, bądź co cztery lata wybory prowadzą w konsekwencji do zmian w polityce gospodarczej i społecznej. Do reorganizacji instytucji państwowych, zwalniania ich dotychczasowych pracowników i zatrudniania w nich nowych osób nie tylko na szczeblach ministerialnych. Częsta zmiana ekip politycznych powoduje brak stabilizacji. Sprawia, że gospodarka podlega zmiennym decyzjom. Jednym z przejawów braku konsekwencji w rządzeniu jest np. zapowiedź wznowienia przez PO prywatyzacji. Dalsza niekontrolowana prywatyzacja doprowadzi w rezultacie do zwiększonego jeszcze bardziej rozwarstwienia materialnego Polaków.

W sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się po wyborach, należy oczekiwać wiele od sił lewicowych, zwłaszcza tych, które pozostają poza zamkniętymi dla nich drzwiami mediów. Nie zgadzam się z Krzysztofem Pilawskim, który w opracowaniu "Lewica po wyborach. Co dalej?" stwierdza, że na SLD i SdPl "spoczywa główna odpowiedzialność za przyszłość lewicy w Polsce". Połączenie się z SLD z Partią Demokratyczną - przed czym ostrzegałam na tych łamach - było już wyraźnym odwrotem od lewicowości. Zmniejszyło popularność SLD w społeczeństwie, co wyrażono w czasie ostatnich wyborów.

Poza centrolewicą, niewiele różniącą się od PO, niezbędna jest lewica. Za jej zbudowanie odpowiedzialność spada na partie, które dotychczas nie były w parlamencie, a więc głównie PPS, na RACJĘ Polskiej Lewicy i Młodych Socjalistów oraz na tych działaczy SLD i Unii Pracy, którzy nie przyczynili się do zwrotu ich partii w kierunku rozczarowującym społeczeństwo.

Lewica w Polsce jest niezbędna, bo w taki sposób myśli zdecydowana większość naszego społeczeństwa. Ale pamiętajmy, że lewicę trzeba budować posługując się nowym, prostym i jednoznacznym językiem, pozbawionym wielu wyświechtanych pojęć. Odwoływanie się do godności człowieka i nieprzyznawanie zasiłków bezrobotnym oraz dalsze uczestniczenie w wojnie irackiej jest wewnętrznie sprzeczne.

Trzeba zdać sobie sprawę, że ideowość jest podstawową siłą partii, zarówno lewicowych, jak i prawicowych. Te ostatnie to rozumieją. Pomaga im w tym Kościół.

Właśnie w ostatnie sobotę i niedzielę odbyła się w Kuźnicy na Helu ogólnopolska konferencja na temat "Wartości lewicowe w polskiej kulturze XX wieku". Organizatorami były Fundacja im. Róży Luksemburg oraz Stowarzyszenie Kultury Europejskiej (SEC). W kręgu przedstawicieli różnych środowisk, z artystycznymi i literackimi włącznie, dyskutowaliśmy o wartościach lewicowych w twórczości Brzozowskiego, Żeromskiego, Gombrowicza, Witkacego, Świętochowskiego, Przybyszewskiego, Broniewskiego, Abramowskiego, Krzywickiego. Redaktor naczelny "Przeglądu Socjalistycznego" Andrzej Ziemski wykazał wpływy doświadczeń ideowych PPS na kulturę polską. Wieczór kultury kaszubskiej pozwolił na przybliżenie struktury i sposobu działania maszoperii, czyli swoistej formy spółdzielczości rybackiej, do której sensownie byłoby powrócić i to w niejednej dziedzinie. Piotr Lisowski wskazał z kolei na lewicowe tendencje polskiego Kościoła narodowego. Konferencja doprowadziła do ustalenia, czego dziś należy oczekiwać od ruchów lewicowych.

Postawy i sposoby myślenia inteligencji polskiej XX wieku różnią się od postaw i sposobów myślenia inteligencji obecnej, skoro dzisiaj rektorzy wyższych polskich uczelni proponują wprowadzenie wyłącznie odpłatnych studiów, by podać jeden przykład. W mniemaniu twórców tego projektu byłby to wyraz równości. Ale dodajmy, że jedynie dla zamożnych. Biedni nie będą studiować.

Maria Szyszkowska


Felieton ukazał się w dzienniku "Trybuna".

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku